Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

21 marca odbędzie się pogrzeb Żołnierza Wyklętego Władysława Guzdka

21 marca odbędzie się pogrzeb Władysława Guzdka, żołnierza zgrupowania NSZ pod dowództwem kpt. Henryka Flamego „Bartka”, który został skazany na śmierć przez komunistów w 1946 r. Ceremonia odbędzie się 21 marca w rodzinnych Czechowicach-Dziedzicach. IPN przypomniał, że jego szczątki odnaleziono w 2017 roku.

Świeczka
Świeczka
Pixabay - Pixabay

Monika Kobylańska z katowickiego oddziału IPN poinformowała, że uroczystości pogrzebowe rozpocznie żałobna msza św. w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych w Czechowicach-Dziedzicach. Władysław Guzdek, ps. Wilk, spocznie na tamtejszym cmentarzu parafialnym w rodzinnym grobie.

„W pogrzebie, organizowanym przez Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa w Warszawie, wezmą udział między innymi zastępca prezesa IPN oraz dyrektor Biura Poszukiwań i Identyfikacji dr hab. Krzysztof Szwagrzyk, dyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa Adam Siwek oraz dyrektor oddziału katowickiego Instytutu Andrzej Sznajder"

– powiedziała Kobylańska.

WładysławaGuzdek urodził się 19 stycznia 1925 r. w Dziedzicach. Był synem Teofila i Marii. Pochodził z patriotycznej rodziny – brat Józef, który był nauczycielem i ppor. rez. 3 Pułku Strzelców Podhalańskich, został zamordowany w Katyniu.

W lutym 1946 r. wstąpił do zgrupowania Narodowych Sił Zbrojnych kpt. Henryka Flamego, biorąc udział w akcjach wymierzonych w działaczy komunistycznych. W lipcu 1946 r. został ciężko ranny podczas obławy w Bestwinie. Zdołał się ukryć i po wyleczeniu pełnił funkcję łącznika oddziału z dowództwem okręgu NSZ.

Guzdek został aresztowany 19 października 1946 r. w Zabrzu. Wojskowy Sąd Rejonowy w Katowicach na sesji wyjazdowej w Będzinie 14 grudnia 1946 r. skazał go na karę śmierci, którą wykonano 31 grudnia 1946 r. w więzieniu w Katowicach przy ul. Mikołowskiej.

Szczątki Władysława Guzdka odnaleziono we wrześniu 2017 r. w trakcie prac ekshumacyjnych prowadzonych przez IPN na cmentarzu komunalnym przy ul. Panewnickiej w Katowicach.

Oddział Henryka Flamego ps. Bartek był największym antykomunistycznym ugrupowaniem w Beskidach i okolicy. Liczył kilkuset żołnierzy i podobną liczbę współpracowników. Stoczył wiele walk z UB i KBW. Od lipca 1946 r. w oddziale działali agenci bezpieki, którzy we wrześniu zorganizowali fikcyjny przerzut części zgrupowania na Zachód. Według ustaleń IPN żołnierzy "Bartka" przewieziono na Opolszczyznę w trzech transportach i zamordowano. Flame nie wyjechał na Opolszczyznę. W marcu 1947 r. ujawnił się w Bielsku. 1 grudnia 1947 r. został zastrzelony przez milicjanta. 

 



Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#Żołnierze Wyklęci

mm