Przekaż 1,5% na media Strefy Wolnego Słowa. Dziękujemy! Dowiedz się więcej »

Senat zdecydował ws. niedzieli handlowych przed świętami. Co postanowiono?

Senat przyjął dziś bez poprawek nowelę Polski 2050-TD. Zgodnie z jej treścią, kiedy niedziela przypada 24 grudnia, to handel pracuje w dwie kolejne niedziele poprzedzające Wigilię. W tym roku niedziele handlowe przed świętami wypadają 10 i 17 grudnia.

Senat RP
Zbyszek Kaczmarek - Gazeta Polska

Za przyjęciem noweli ustawy głosowało 94 senatorów, nikt nie głosował przeciw, jeden senator się wstrzymał.

Dziś rano za przyjęciem ustawy bez poprawek głosowały połączone senackie komisje: Gospodarki Narodowej i Innowacyjności oraz Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej. Poprawek nie zgłoszono także podczas posiedzenia plenarnego Senatu, które odbyło się po posiedzeniu komisji.

Posłowie Polski 2050-TD, autorzy uchwalonej wczoraj przez Sejm noweli, wskazali, że w aktualnym stanie prawnym niedziela przypadająca na dzień 24 grudnia jest jedną z niedziel handlowych poprzedzających pierwszy dzień Bożego Narodzenia.

"Jeżeli niedziela poprzedzająca pierwszy dzień Bożego Narodzenia przypada na dzień 24 grudnia, zakaz, o którym mowa, w art. 5, nie obowiązuje w dwie kolejne niedziele poprzedzające niedzielę przypadającą na 24 grudnia"

– wynika z noweli ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz niektóre inne dni.

W nowelizacji zaproponowano "jednoznaczne przesądzenie, że Wigilia, która przypada w niedzielę 24 grudnia, będzie dniem objętym zakazem handlu".

Takie rozwiązanie uzasadniono szczególnym czasem, jakim jest Boże Narodzenie oraz spotkaniami rodzinnymi Polaków.

Na czym polegają zmiany?

W nowych przepisach wskazano, że w przypadku gdy Wigilia przypada na niedzielę, dwie poprzedzające ją niedziele były niedzielami handlowymi.

Zgodnie z nowelą, każda Wigilia przypadająca w niedzielę będzie dniem objętym zakazem handlu, wykonywania czynności związanych z handlem, powierzania pracownikowi lub zatrudnionemu wykonywania pracy w handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem.

Nowela ma wejść w życie po upływie dnia następującego po ogłoszeniu.


Ustawa wprowadzająca stopniowo zakaz handlu w niedziele weszła w życie 1 marca 2018 r. Od 2020 r. zakaz handlu nie obowiązuje w siedem niedziel w roku: ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także w niedzielę przed Wielkanocą oraz w dwie niedziele poprzedzające Boże Narodzenie.

W ustawie ograniczającej handel w niedziele przewidziano katalog 32 wyłączeń. Zakaz handlu nie obejmuje m.in. działalności pocztowej, jeśli przychody z tej działalności stanowią co najmniej 40 proc. przychodów ze sprzedaży danej placówki. Ponadto, nie obowiązuje w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą ani w kawiarniach.

Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi od 1000 zł do 100 tys. zł kary, a przy uporczywym naruszaniu przepisów – kara ograniczenia wolności.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#Senat #niedziela handlowa #Polska

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
az
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo