Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Znamy treść specustawy powodziowej. A co tam robi skasowanie programu „Laptop dla ucznia”?

W treści specustawy powodziowej znajduje się "wrzutka" zupełnie nie dotycząca tematu - kasująca program "Laptop dla ucznia". "Bez tej wrzutki w przyszłości mógłby wobec kilku ministrów zadziałać prokurator za niedopełnienie obowiązków" - napisał na Twitterze Michał Woś (PiS). To jest ta nowość legislacyjna?

Premier Donald Tusk ze współpracownikami
Premier Donald Tusk ze współpracownikami
@PremierRP - x.com

Laptopów dla uczniów nie będzie

Jak czytamy w treści specustawy, nastąpić ma likwidacja projektu "Laptop dla ucznia". Projekt przewiduje uchylenie przepisów związanych z corocznym przekazywaniem laptopów uczniom rozpoczynającym naukę w klasie IV szkoły podstawowej. Jak można wyczytać w uzasadnieniu: "Zważywszy na brak środków na realizację tego działania, minister właściwy do spraw informatyzacji nie może ogłosić postępowania na zakup laptopów, a tym samym nie zostanie spełniony wymóg dostarczenia laptopów uczniom w roku szkolnym 2024/2025."

Laptopy miały trafić do uczniów do 30 września, a więc na kilka dni przed terminem premier Tusk wraz z "kolegami i koleżankami" ratuje plecy odpowiedzialnemu za projekt ministrowi.

Aż chce się napisać za posłem Wosiem - "to ta nowa jakość procesu legislacyjnego, nad którą tak płakał Hołownia"...

Zasiłki i... zmiany w zakazie handlu

To oczywiście nie jest główną treścią specustawy. Projekt oprócz kwestii oczywistych, przewiduje też chociażby, że zakaz handlu w niedzielę ma nie obowiązywać w "zakresie wykonywania czynności związanych z handlem polegających na rozładowywaniu, przyjmowaniu i ekspozycji towarów pierwszej potrzeby."

Inne rozwiązania przewidują m.in. 

  • zasiłek w wysokości 1000 złotych dla uczniów z terenów zalanych, po okazaniu oświadczenia,
  • dotację dla placówek leczniczych dotkniętych powodzią,
  • pomoc psychologiczną bez skierowania dla osób poszkodowanych w wyniku powodzi,
  • pokrycie dwunastu miesięcznych rat kredytobiorcy, który ucierpiał w wyniku powodzi z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców (to koszt 1,2 miliarda złotych),
  • zasiłki powodziowe zatwierdzane przez dowolnego urzędnika upoważnionego przez wójta, burmistrza lub prezydenta,
  • zawieszenie egzekucji komorniczej na powodzianach,
  • nieodpłatną pomoc prawną,
  • przeniesienie pieniędzy z budżetu inwestycji kolejowych na przyszły rok - ponieważ część terenów objętych inwestycjami została zalana przez powódź.

Koszty zmian wynikających ze specustawy wynieść mają 6,5 miliarda złotych. Nie ma w tej kwocie wliczonych już działających rozwiązań, jak fundusze unijne, czy np. zasiłki powodziowe. Całkowity koszt usuwania skutków powodzi będzie rzecz jasna dużo większy.

 



Źródło: niezalezna.pl, money.pl, Twitter

#Donald Tusk #rząd #bezprawie Tuska #laptopy dla uczniów #specustawa powodziowa

Mateusz Tomaszewski