Ministerstwo Sprawiedliwości zakłada zniesienie Inspektoratu Wewnętrznego Służby Więziennej - wynika z informacji opublikowanej w wykazie prac legislacyjnych rządu. Spokojniejsi mogą więc być między innymi skazani i tymczasowo aresztowani, którzy za kratami popełniają kolejne przestępstwa.
Inspektorat Wewnętrzny SW do likwidacji?
IWSW to służba specjalna, która została powołana w celu rozpoznawania i wykrywania przestępstw popełnionych przez osadzonych lub tymczasowo aresztowanych, a także przez funkcjonariuszy i pracowników Służby Więziennej lub inne osoby przebywające na terenie zakładów karnych albo aresztów śledczych.
W opisie projektu noweli - której celem ma być zniesienie Inspektoratu - uzasadniono, że po ponad roku jego funkcjonowania i analizie zebranych w tym czasie doświadczeń okazało się, że koszty związane z jego powołaniem i funkcjonowaniem, "mają charakter niewspółmierny" do efektów pracy jego funkcjonariuszy, "określanych sukcesami w zwalczaniu przestępczości wśród osób pozbawionych wolności oraz funkcjonariuszy i pracowników cywilnych Służby Więziennej wykonujących obowiązki w zakładach karnych i aresztach śledczych".
W propozycji zniesienia IWSW zwrócono uwagę na to, że utrzymanie instytucji sporo kosztuje.
"Mając na uwadze powyższe, uzasadnione jest zniesienie Inspektoratu Wewnętrznego Służby Więziennej wraz z jego wydziałami zamiejscowymi" - czytamy. Zgodnie z propozycją, zadania Inspektoratu miałyby być realizowane - tak jak i przed jego powołaniem - przez inne służby powołane do zwalczania przestępczości, a w szczególności przez Policję.
Planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to I kwartał 2025 r. Za opracowanie projektu odpowiedzialni są wiceministrowie sprawiedliwości: Maria Ejchart i Arkadiusz Myrcha.