Koszulka NIEMIECKO - RUSKA SZAJKA TUSKA Zamów już TERAZ!

Premier Mateusz Morawiecki: Ja nie proponuję trzeciej kadencji PiS. Polacy zadecydowali inaczej

"Ja nie proponuję trzeciej kadencji PiS. Polacy zadecydowali inaczej: że my jesteśmy partią zwycięską, ale musimy mieć koalicjanta" - powiedział w programie "Gość Wiadomości" premier Mateusz Morawiecki. Jak zaznaczył, będzie starał się przekonać parlamentarzystów do Dekalogu Polskich Spraw.

Mateusz Morawiecki
Gość Wiadomości - TVP Info

Prezydent Andrzej Duda zaprzysiągł dziś rząd Mateusza Morawieckiego. Teraz nowy gabinet ma 14 dni na uzyskanie większości w Sejmie. Nie będzie o to jednak łatwo, bo w wyborach do Sejmu, które odbyły się 15 października, PiS zdobyło 194 mandaty, co nie daje większości co najmniej 231 posłów. KO zdobyła 157 mandatów, Trzecia Droga - 65, Nowa Lewica - 26, a Konfederacja - 18. Konstytucja stanowi, że jeśli w pierwszym kroku nie uda się wyłonić rządu, inicjatywę w tworzeniu rządu przejmuje Sejm.

Morawiecki: Ja nie proponuję trzeciej kadencji PiS

Premier Mateusz Morawiecki po wyborach parlamentarnych 2023 zaproponował "Dekalog Polskich Spraw" - dziś w "Gościu Wiadomości", w dzień zaprzysiężenia nowego rządu, zapytano premiera o to, czy sądzi, że ta oferta powinna być atrakcyjna dla innych ugrupowań.

- Powinna być atrakcyjna i akceptowana dla innych opcji politycznych - powiedział Morawiecki, dodając, że ponadpartyjny rząd starał się wybrać z programów politycznych innych ugrupowań to, co łączy. "Dekalog Polskich Spraw jest takim programem, fundamentem, zbierający punkty nasze, ale i PSL-u, Polski 2050 i innych ugrupowań" - powiedział Morawiecki.

Szef rządu dodał, że "wybory resetują bardzo wiele", a obecna sytuacja w regionie i nie tylko sprawia, że przed Polską jest jeszcze wiele wyzwań.

Ja nie proponuję trzeciej kadencji PiS. Polacy zadecydowali inaczej: że my jesteśmy partią zwycięską, ale musimy mieć koalicjanta. My proponujemy, żeby przez ten Dekalog Polskich Spraw inni przyłączyli się do nas, my przyłączymy się do innych 

– stwierdził Morawiecki.

Premier: Sejm proponuje 3 komisje śledcze, my - 3 bardzo dobre ustawy

Premier podkreślił, że nie należy skupiać się na zemście czy "igrzyskach". 

- Ten Sejm proponuje trzy komisje śledcze, my proponujemy trzy bardzo dobre ustawy: wakacje kredytowe, zerowy VAT na żywność i zamrożenie rachunków na energię - wymienił Morawiecki. Dodał, że nowy rząd będzie proponował Sejmowi ustawy i ma nadzieję, że Hołownia dotrzyma słowa w sprawie usunięcia "zamrażarki", poddając rządowe projekty pod głosowanie. 

"Nie chcę mi się wierzyć, że te dobre projekty nie przemówią do parlamentarzystów, którzy chcą dobra Polski i Polaków" - zaznaczył premier Morawiecki. Dodał jednocześnie, że PiS zostawia gospodarkę w bardzo dobrym stanie, co potwierdza możliwość prowadzenia programów społecznych.

 Źródło: niezalezna.pl, TVP

 

#Sejm #parlament #rząd #Mateusz Morawiecki

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Michał Kowalczyk
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo