Wczoraj odbyło się pierwsze posiedzenie sejmowej komisji śledczej ds. Pegasusa. Posłowie zdecydowali, że ekspertem komisji zostanie Dariusz Pilarz, który w przeszłości był zastępcą szefa SKW, który traktował rosyjską FSB jako „służbę partnerską”. Komisja zdecydowała też o świadkach, którzy staną przed komisją. Powołani będą m.in. Jarosław Kaczyński i Beata Szydło.
Rządząca koalicja od tygodni ma nadzieję, że komisja ds. Pegasusa doprowadzi do upadku Prawa i Sprawiedliwości. Pierwsze posiedzenie poprzedziły liczne publikacje prasowe o tym, że narzędzie informatyczne służby wykorzystywały do inwigilacji również polityków PiS. Wczoraj narrację podsycał Donald Tusk. – Sam fakt, że w Polsce narasta przekonanie, że PiS podsłuchiwał wszystkich, także siebie nawzajem, jest czymś trudnym do zniesienia. Więc jeśli tylko decyzja prokuratora generalnego i służb specjalnych co do ujawnienia części czy całości dokumentów, jeśli oni będą z tym gotowi, będę szczęśliwy, że wreszcie ten spektakl się zakończy – stwierdził premier Donald Tusk.
Wczoraj odbyło się pierwsze posiedzenie „Komisji Śledczej do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych m.in. z wykorzystaniem oprogramowania Pegasus przez członków Rady Ministrów, służby specjalne, Policję, organy kontroli skarbowej oraz celno-skarbowej, organy powołane do ścigania przestępstw i prokuraturę w okresie od dnia 16 listopada 2015 r. do dnia 20 listopada 2023 r.”. Już na pierwszym posiedzeniu okazało się, że nic do powiedzenia nie będą mieli posłowie opozycji. Mimo że w gremium jest czterech posłów klubu PiS, to żaden nie dostał się do prezydium. Odrzucono również kandydatury PiS na świadków komisji. Nie będą więc przesłuchani ani Rafał Trzaskowski, ani prokurator Ewa Wrzosek. Przesłuchani zostaną jednak politycy Prawa i Sprawiedliwości. Na liście są m.in. Jarosław Kaczyński, Beata Szydło, Zbigniew Ziobro, Maciej Wąsik i Mariusz Kamiński. Spoza PiS na liście świadków znaleźli się m.in.: Krzysztof Brejza, Krzysztof Kwiatkowski i Marian Banaś.
Wczoraj komisja wybrała również swoich ekspertów. Nie obyło się bez skandalu. Tomasz Trela z Lewicy zgłosił skompromitowanego funkcjonariusza SKW. „Dariusz Pilarz – zgłoszony na doradcę komisji sejmowej ws. Pegasusa przez posła Trelę, b. zastępca szefa SKW, uczestnik współpracy ze »służbą partnerską«, czyli z FSB, na foto poniżej z Duszą i Pytlem w Moskwie (ten w środku) – 10–12 IV 2012 r. W archiwum KPRM zachowały się jego pisma ws. kontaktów z FSB (rzekomo spotkania na terenie SKW i poza strefą bezpieczeństwa), które później posłużyły w dezinformowaniu posłów i opinii publicznej przez Mroczka i Siemoniaka. Wspomniany w raporcie Komisji ds. wpływów rosyjskich… także w kontekście reakcji Sienkiewicza na kontakty z FSB. Jak on poświadczenie na dostęp do informacji niejawnych otrzyma?” – napisał wczoraj Sławomir Cenckiewicz. Zastrzeżeń do tej kandydatury nie zgłosili przedstawiciele opozycji.
To druga komisja śledcza ds. Pegasusa. Pierwszą zorganizował Senat jeszcze w poprzedniej kadencji. Nie doszła ona do żadnych wniosków. Teraz przewodniczącą komisji sejmowej została Magdalena Sroka. Wczoraj przedstawiono pierwsze wnioski dowodowe do KPRM, które dotyczą spotkań międzynarodowych i „pisemnych wyjaśnień w związku ze szczytem premierów państw Grupy Wyszehradzkiej z premierem Izraela Beniaminem Netanjahu w Budapeszcie 19.07.2017 r. W szczególności dokumentów obejmujących informacje dot. delegacji polskiej z uwzględnieniem przedstawicieli przedsiębiorców”. Wnioski złożono również do Sądu Okręgowego w Warszawie, Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wielkopolskim, Prokuratury Okręgowej w Gdańsku, Sądu Okręgowego w Bydgoszczy, Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu, do szefa Kancelarii Senatu, firmy Matic SA, Parlamentu Europejskiego, ośrodka badawczego Citizen Lab, fundacji Panaoptykon i Helsińskiej Fundacja Praw Człowieka.
W najnowszej @GPtygodnik (od jutra w kioskach) pierwsza część historii sponsorów kampanii Polski 2050 @szymon_holownia. Druga część w przyszłym tygodniu. Polecam lekturę👇😎 pic.twitter.com/aTLSdSaS2J
— Piotr Nisztor 🇵🇱 (@PNisztor) February 20, 2024