Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Kluby Gazety Polskiej apelują do prezydenta RP o zwołanie Konferencji Praw Człowieka. Już oficjalnie!

Adam Borowski w imieniu Klubów Gazety Polskiej oficjalnie złożył pismo z apelem do prezydenta Andrzeja Dudy o zwołanie Konferencji Praw Człowieka w związku z doniesieniami o torturowaniu księdza Michała Olszewskiego i urzędniczek zatrzymanych na polecenie prokuratury Bodnara.

Adam Borowski składa apel do prezydenta
fot. B. Kalich - Gazeta Polska

Na wczorajszym proteście w obronie ks. Michała Olszewskiego, który odbył się przed Sejmem w Warszawie, odczytano list Klubów Gazety Polskiej do prezydenta RP Andrzeja Dudy, zawierający postulat zorganizowania Konferencji Praw Człowieka.

Postulat skierowany do Andrzeja Dudy wszedł już na drogę oficjalną - dziś przewodniczący warszawskiego Klubu Gazety Polskiej Adam Borowski oficjalnie złożył pismo z apelem. Jego treść znajduje się poniżej. 

Przypomnijmy, że prezydent RP odniósł się do apelu Klubów Gazety Polskiej podczas wywiadu w Telewizji Repubika.


Kraków, 9 lipca 2024 r.

Szanowny Pane Prezydencie,

Polacy dwukrotnie wybierając Pana na najwyższy urząd w państwie, powierzyli Panu jako Głowie Państwa stanie na straży Konstytucji. Zarówno Konstytucja jak i umowy międzynarodowe zobowiązują Polskę do przestrzegania praw człowieka. Polacy walcząc o wolność i niepodległość w czasach komunizmu, wielokrotnie domagali się respektowania praw człowieka i była to broń niewygodna dla komunistyczne władzy. Odegraliśmy historyczną rolę, znacząco poszerzając obszar, na którym elementarne prawa człowieka są przestrzegane. Dobrze zapisała się w naszej historii Międzynarodowa Konferencja Praw Człowieka w 1988 r. w krakowskich Mistrzejowicach. Na odrodzoną po 1989 r. Polskę wielu nas patrzyło krytycznie, ale jej niewątpliwym osiągnięciem było poszerzenie zakresu wolności osobistej, słowa czy zgromadzeń oraz rezygnacja ze stosowania bezprawnej przemocy przez władzę.

Szanowny Pane Prezydencie,

Z ogromnym zaniepokojeniem przyjęliśmy listy z więzienia na temat tortur, którym poddane zostały dwie kobiety - polskie urzędniczki oraz ksiądz Michał Olszewski. Pozbawianie jedzenia snu możliwości korzystania z toalety, poniżające zachęty do załatwiania się do butelki czy wymiotowania „pod siebie”, zmuszanie kobiet do rozbierania się i oddawania moczu czy brania prysznica w obecności strażników – mężczyzn, dręczenie światłem i hałasem, pozbawianie możliwości obrony oraz utrudnianie praktyk religijnych – to praktyki mrożące krew w żyłach w państwie prawa.

Szanowny Pane Prezydencie,

Polacy są dziś mocno podzieleni, ale jesteśmy pewni, że sprzeciw wobec takich praktyk łączy zdecydowaną większość z nas ponad podziałami. Dlatego zwracamy się do Pana Prezydenta, w nawiązaniu do wspomnianych chlubnych tradycji, z gorącym apelem o pilne zorganizowanie Konferencji Praw Człowieka, podczas której zaproszeni na nią przedstawiciele władz, organizacji pozarządowych oraz wszystkich zainteresowanych środowisk wypracują konsensus, do którego przestrzegania zobowiążą się wszystkie strony politycznych sporów. Bo chyba wszyscy zgadzamy się, że chcemy Polski bez tortur.
 
Ryszard Kapuściński, Prezes Klubów „Gazety Polskiej”

 Źródło: niezalezna.pl

 

#Adam Borowski #Kluby Gazety Polskiej #Andrzej Duda #bezprawie Tuska

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

mk
Wczytuję ocenę...
Wideo