Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

"Praktyki mrożące krew w żyłach". Kluby Gazety Polskiej apelują do prezydenta Dudy. Ważny postulat!

Kluby "Gazety Polskiej" zwróciły się do prezydenta RP Andrzeja Dudy o pilne zorganizowanie Konferencji Praw Człowieka. Apel odczytano na proteście w obronie ks. Michała Olszewskiego, który odbył się przed Sejmem.

Kluby Gazety Polskiej na proteście przed Sejmem
Bartosz Kalich - Gazeta Polska

Kluby "Gazety Polskiej" licznie wzięły udział w proteście przeciwko torturowaniu ks. Michała Olszewskiego. Przed Sejmem nie brakowało klubowiczów, wyrażających oburzenie tym, co aktualnie dzieje się w kraju. Kluby skierowały list do prezydenta Andrzeja Dudy, który odczytano na koniec uroczystości.

"Polacy, dwukrotnie wybierając Pana na najwyższy urząd w państwie, powierzyli Panu jako Głowie Państwa stanie na straży Konstytucji" - przypomnieli klubowicze. 

Zarówno Konstytucja, jak i umowy międzynarodowe, zobowiązują Polskę do przestrzegania praw człowieka. Polacy, walcząc o wolność i niepodległość w czasach komunizmu, wielokrotnie domagali się respektowania praw człowieka i była to broń niewygodna dla komunistycznej władzy. Odegraliśmy historyczną rolę, znacząco poszerzając obszar, na którym elementarne prawa człowieka są przestrzegane. Dobrze zapisała się w naszej historii Międzynarodowa Konferencja Praw Człowieka w 1988 r. w krakowskich Mistrzejowicach. Na odrodzoną po 1989 r. Polskę wielu z nas patrzyło krytycznie, ale jej niewątpliwym osiągnięciem było poszerzenie zakresu wolności osobistej, słowa czy zgromadzeń oraz rezygnacja ze stosowania bezprawnej przemocy przez władzę.

– czytamy w liście do prezydenta RP.

- Z ogromnym zaniepokojeniem przyjęliśmy listy z więzienia na temat tortur, którym poddane zostały dwie kobiety - polskie urzędniczki - oraz ksiądz Michał Olszewski. Pozbawianie jedzenia, snu, możliwości korzystania z toalety, poniżające zachęty do załatwiania się do butelki czy wymiotowania „pod siebie”, zmuszanie kobiet do rozbierania się i oddawania moczu czy brania prysznica w obecności strażników – mężczyzn, dręczenie światłem i hałasem, pozbawianie możliwości obrony oraz utrudnianie praktyk religijnych – to praktyki mrożące krew w żyłach w państwie prawa - wymieniono w liście.

Polacy są dziś mocno podzieleni, ale jesteśmy pewni, że sprzeciw wobec takich praktyk łączy zdecydowaną większość z nas ponad podziałami. Dlatego zwracamy się do Pana Prezydenta, w nawiązaniu do wspomnianych chlubnych tradycji, z gorącym apelem o pilne zorganizowanie Konferencji Praw Człowieka, podczas której zaproszeni na nią przedstawiciele władz, organizacji pozarządowych oraz wszystkich zainteresowanych środowisk wypracują konsensus, do którego przestrzegania zobowiążą się wszystkie strony politycznych sporów. Bo chyba wszyscy zgadzamy się, że chcemy Polski bez tortur.

– podpisał Ryszard Kapuściński, prezes Klubów Gazety Polskiej.

 Źródło: niezalezna.pl

 

#Kluby Gazety Polskiej #Warszawa #Sejm #protest #ks. Michał Olszewski #bezprawie Tuska

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

mk
Wczytuję ocenę...
Wideo