Tajemnice sędziego, agenta Łukaszenki » więcej w Gazecie Polskiej! CZYTAJ TERAZ »

Prezydent Francji zwrócił się do Polaków: „Wasza postawa zasługuje na uczczenie i pamięć”

"Szczodrość narodu polskiego, który był w awangardzie pomocy, przyjmując miliony Ukraińców - jest to znak solidarności, który zasługuje na uczczenie i pamięć" - powiedział prezydent Francji Emmanuel Macron, zwracając się do premiera Mateusza Morawieckiego. Szef polskiego rządu gości w Pałacu Elizejskim, gdzie będzie rozmawiał z francuskim przywódcą o dalszej współpracy - zarówno energetycznej, jak i pomocowej wobec Ukrainy.

Emmanuel Macron, Mateusz Morawiecki
twitter.com/@PremierRP

"Nasz kontakt doprowadził nas w ostatnim czasie do bardziej zacieśnionej współpracy, dlatego dziękuję Panu za tą obecność"

- zwrócił się do szefa polskiego rządu prezydent Francji.

Doprecyzował, że ma na myśli przede wszystkim wojną na Ukrainie oraz "naszą wspólną determinację, co do wsparcia tego kraju tak długo, jak będzie to konieczne".

Podziękował również Polakom za pomoc uciekającym przed wojną Ukraińcom.

"Chciałbym również podkreślić rolę odegraną przez Pana kraj w tej wojnie. Szczodrość narodu polskiego, który był w awangardzie pomocy, przyjmując miliony Ukraińców - jest to znak solidarności, który zasługuje na uczczenie i pamięć"

- ocenił Macron.

Odniósł się do sytuacji, która w ostatnim czasie rozgrywa się wokół Zaporoskiej Elektrowni Atomowej.

"Robiliśmy w ostatnim czasie wszystko, żeby zmobilizować MAEA i mamy tutaj również ważne tematy. Po pierwsze - bezpieczeństwo atomowe nie może być przez tą wojnę osłabione. Druga rzecz - suwerenność ukraińska również nie może być kwestionowana. Broń jądrowa nie może być przedmiotem wojny. Musimy nad tym pracować"

- mówił dalej francuski prezydent.

"Będziemy kontynuować naszą współpracę"

Jak zaznaczył - "staramy się zapobiec wszystkim zagrożeniom na wschodniej flance i mam nadzieję, że będziemy to kontynuować".

"Najbliższy czas jest czasem, kiedy musimy wyprowadzić z Ukrainy zboże. Czasami nasze wizje Europy nie są takie same, mamy wiele punktów zbieżnych, ale i rozbieżnych"

- przyznał.

Na końcu swojego przemówienia, podziękował również polskim strażakom za pomoc w gaszeniu pożarów we Francji.

"Z ufnością i wolą skuteczności spotykam się dziś z Panem premierem, kierując ogromne podziękowanie również za walkę z pożarami lasów, gdzie swój udział mieli polscy strażacy". 

 Źródło: tvp.info, niezależna.pl

 

#Mateusz Morawiecki #Emmanuel Macron #Francja #Polska

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Anna Zyzek
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo