Z wielkim żalem przyjęliśmy wiadomość o odejściu emira Kuwejtu szejka Nawafa al-Ahmada al-Jabera al-Sabaha; pragniemy złożyć najszczersze kondolencje członkom rodziny królewskiej oraz całemu narodowi kuwejckiemu, który stracił wybitnego męża stanu - oświadczyło w sobotę MSZ.
"Z wielkim żalem przyjęliśmy wiadomość o odejściu Emira Państwa Kuwejt, Jego Wysokości Szejka Nawafa al-Ahmada al-Jabera al-Sabaha. Pragniemy złożyć najszczersze kondolencje członkom kuwejckiej rodziny królewskiej oraz całemu Narodowi Kuwejckiemu, który stracił wybitnego męża stanu" - czytamy we wpisie MSZ w mediach społecznościowych.
Emir Kuwejtu szejk Nawaf al-Ahmad al-Dżaber al-Sabah zmarł wieku 86 lat; jego następcą został jego przyrodni brat, 83-letni szejk Miszal al-Ahmad al-Sabah – podała w sobotę stacja BBC, powołując się na państwową telewizję Kuwejtu.
"Z wielkim smutkiem opłakujemy (…) śmierć szejka Nawafa al-Ahmada al-Dżabera al-Sabaha, który odszedł dziś do swojego Pana" – przekazano w oświadczeniu, przytaczanym przez portal stacji Al-Dżazira. Stacja zaznacza, że władze nie podały przyczyny śmierci emira. Ogłosiły natomiast, że w kraju obowiązywać będzie 40-dniowa żałoba, a przez trzy dni zamknięte będą agendy rządowe.
Szejk Nawaf został emirem w 2020 roku, przejmując władzę po zmarłym przyrodnim bracie Sabahu al-Ahmadzie al-Dżaberze al-Sabahu.
Nawaf urodził się w 1937 roku jako piąty syn byłego przywódcy Kuwejtu szejka Ahmada al-Dżabera al-Sabaha. Pełnił funkcję ministra obrony, gdy Irak zaatakował i zajął Kuwejt w 1990 roku, co rozpoczęło I wojnę w Zatoce Perskiej. Później kierował ministerstwem spraw wewnętrznych.
Kuwejt, zamieszkany przez 4,8 mln osób, z czego 3,4 mln stanowią pracownicy zagraniczni, posiada szóste pod względem wielkości wykryte złoża ropy na świecie i jest ważnym sojusznikiem Stanów Zjednoczonych. Kuwejcki parlament ma największe uprawnienia spośród wszystkich wybieranych w wyborach ciał w krajach Zatoki, a posłowie opozycji otwarcie krytykują rodzinę emirów – zaznacza BBC.
Sabahowie posiadają jednak całkowitą kontrolę nad najważniejszymi stanowiskami w rządzie i administracji, a do emira należy ostatnie słowo w sprawach politycznych. Ma on prawo do uchylenia decyzji parlamentu lub rozwiązania go i rozpisania wyborów.