Podziel się swoim 1,5% podatku na wsparcie mediów Strefy Wolnego Słowa. Dziękujemy za solidarność! Dowiedz się więcej »

Coraz więcej państw chce blokować wydawanie wiz Rosjanom. A kto przeciw? Tusk i Scholz!

"Postulat wstrzymania wydawania wiz dla obywateli Rosji jest coraz powszechniejszy i zyskuje poparcie; wątpliwości formułują kanclerz Niemiec Olaf Scholz i szef PO Donald Tusk" - ocenił rzecznik PiS Radosław Fogiel.

Donald Tusk
Zbyszek Kaczmarek / Gazeta Polska

Podczas niedzielnej konferencji prasowej lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk był pytany o stanowisko swojej partii w sprawie wydawania wiz obywatelom Rosji. I o serię twittów europosła PO Radosława Sikorskiego w tej sprawie, który napisał w sobotę, że jest "przeciwko totalnemu zakazowi wydawania wiz Rosjanom ponieważ: odpowiedzialność zbiorowa jest nieetyczna i kontrproduktywna; antyputinowscy Rosjanie usłyszą, że mamy ich w nosie; Putin dostanie argument, że to rusofobia". Jego zdaniem, "formularze wizowe powinny być rozszerzone o historię zatrudnienia oraz o deklaracje nie odnoszenia korzyści z autorytarnego reżimu oraz agresji na Ukrainę". Sikorski zaproponował też, "w przypadku kłamstwa, wykluczenie ze strefy Schengen na 10 lat". Według niego "urzędnicy konsularni mogliby sprawdzać aktywność kandydatów do wjazdu w mediach społecznościowych".

000

Tusk ocenił, że "zakazanie wszystkim Rosjanom wyjazdu do naszych krajów europejskich byłoby jakąś formą odpowiedzialności zbiorowej" oraz zaapelował o bardziej precyzyjną akcję wizową, która nie skrzywdzi nielicznych Rosjan będących w opozycji do rządu, a którzy mogliby chcieć uciec z kraju w obawie przed represjami.

W niedzielę po południu rzecznik PiS Radosław Fogiel napisał na Twitterze , że "postulat wstrzymania wiz dla obywateli Rosji jest coraz powszechniejszy i zyskuje poparcie, co bardzo cieszy". Dodał, że wątpliwości formułują Scholz i Tusk".

Wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk 14 sierpnia w rozmowie z dziennikarzami poinformował, że Polska pracuje nad opracowaniem koncepcji, która pozwoli na niewydawanie wiz obywatelom Rosji. Podobną decyzję w kontekście zakazu wydawania wiz turystycznych dla Rosjan podjęły Finlandia, Estonia, Łotwa i Dania.

Polska od kilku miesięcy nie wydaje wiz turystycznych obywatelom FR. Obecnie otrzymują je wyłącznie Rosjanie, którzy z racji wykonywanej pracy muszą przekroczyć granicę polsko-rosyjską, m.in. kierowcy ciężarówek, dyplomaci, a także osoby posiadające Kartę Polaka i członkowie rodzin obywateli Polski i innych państw UE.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#wizy #Rosja #Niemcy #Olaf Scholz #Donald Tusk

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
mt
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo