Unijni ekoszaleńcy zrujnują Polaków » czytaj w najnowszym numerze #GazetaPolska! Więcej »

Sejmowa większość atakuje Orlen, Obajtek reaguje. Zwrócił się do Henning-Kloski: Pani poseł zapomniała lub...

Festiwal chybionych ataków - tak krytykę Orlenu przez polityków sejmowej większości nazwał szef koncernu Daniel Obajtek. Wskazał też parlamentarzystkę, która "przoduje" w takich działaniach. - Pani poseł zapomniała lub świadomie wprowadza opinię publiczną w błąd - stwierdził Obajtek.

Daniel Obajtek
Zbyszek Kaczmarek - Gazeta Polska

W Sejmie rozpatrywano projekty o zmianie ustaw w celu wsparcia odbiorców energii elektrycznej, paliw gazowych i ciepła oraz niektórych innych ustaw przyniosło sporo emocji. - Nie możemy dać pretekstu prezydentowi Dudzie, by zawetował poselską ustawę o cenach energii - mówiła w Sejmie posłanka Paulina Hennig-Kloska, tłumacząc dlaczego koalicja wycofała się z części zapisów poselskiego projektu ustawy o cenach energii, dotyczących wiatraków. Ten rządowy został odrzucony...

Nie brakowało przy tym ataków na Orlen, na co zareagował prezes tego koncernu.

Pani poseł zapomniała lub świadomie wprowadza opinię publiczną w błąd, ponieważ ORLEN został obciążony wpłatami na Fundusz dedykowany zamrożeniu cen gazu dla Polaków - za czym sama Pani poseł głosowała w grudniu 2022 r. (wraz z PiS, PO i innymi posłami PL2050)

– napisał Daniel Obajtek.

Prezes Orlenu dodał, że w 2022 r., kiedy były wprowadzane wspomniane przepisy, cena gazu na giełdzie wynosiła ok. 630 zł/MWh i Orlen dopłacał 350 zł/MWh do funduszu.

- Dziś gaz jest po 200 zł/MWh, a wg projektu mamy dopłacać… ok. 400 zł/MWh. Nie wspominając o tym, że przepisy z 2022 r. były szeroko konsultowane z branżą, w przeciwieństwie do aktualnie procedowanej ustawy. - stwierdził szef koncernu.

Do 2030 roku Orlen przeznaczy 320 mld zł na inwestycje, w tym na źródła zeroemisyjne. Przy tej ustawie będą je budować zagraniczne firmy. Ta ustawa to też mniej wpływów z podatków. Tylko w ciągu ostatnich 9 miesięcy wpłaciliśmy do budżetu państwa 51 mld zł. Jak to możliwe? I dlaczego Orlen ma wziąć na siebie cały ciężar mrożenia cen energii, na czym skorzystają zagraniczne firmy działające w Polsce? Każdy może sobie sam odpowiedzieć

– zakończył.


Zobacz więcej w Telewizji Republika:

 Źródło: niezalezna.pl

 

#Orlen #Daniel Obajtek #wybory 2023

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
mk
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo