Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Żona doradcy Hołowni, dziwny autor ustawy. Kto pisał projekty posłom Polski 2050 i KO?

Żona doradcy Szymona Hołowni ds. klimatu i energii pracuje w firmie zajmującej się energetyką wiatrową. Z kolei ustawę o zamrożeniu cen mógł napisać człowiek, który ma związki z firmą żywo zainteresowaną kwestią wiatraków. Czyżby za projekty Polski 2050 i KO odpowiedzialni byli lobbyści? Sebastian Kaleta wnioskuje o wnikliwe zbadanie sprawy.

Szymon Hołownia i Donald Tusk
Tomasz Jędrzejowski - Gazeta Polska

Grupa posłów Polska 2050-TD i KO wniosła do Sejmu projekt nowelizacji ustawy dot. wsparcia odbiorców energii, który proponuje m.in. przywrócenie obliga giełdowego, a także liberalizację zasad budowy lądowych elektrowni wiatrowych. Politycy PiS krytykują projekt wskazując, że może on prowadzić do wywłaszczenia ludzi pod farmy wiatrowe. Jeszcze większe wątpliwości pojawiają się, gdy padają nazwiska osób, które mogły być odpowiedzialne za przygotowanie ustawy lub są związane z politycznym środowiskiem potencjalnej koalicji rządzącej.

Żona od wiatraków?

W mediach społecznościowych Marcin Dobski przypomniał dziś, że Agata Staniewska-Bolesta to dyrektor zarządzająca offshore w Ørsted Polska, spółki należącej do duńskiej firmy zajmującej się energetyką wiatrową. Z kolei Krzysztof Bolesta jest doradcą Szymona Hołowni ds. klimatu i energii. Przypadek, że oboje państwo noszą to samo nazwisko? Oczywiście nie - są małżeństwem.

- Pan Krzysztof Bolesta prosi o sprostowanie, że zajmuje się sprawami klimatu i energii, ale wiatrakami nie. A pani Staniewska-Bolesta to jego żona, za czwartym razem udało się uzyskać potwierdzenie - napisał Dobski. 

Kto napisał ustawę?

Dodatkowo, pojawiły się wątpliwości dotyczące autora ustawy o zamrożeniu cen. Jak się okazuje, po jego nazwisku można trafić na stronę zagranicznej korporacji zainteresowanej od dawna energetyką wiatrową. Pojawiły się więc pytania:  czy to lobbysta napisał lub pomógł napisać projekt polskiej ustawy?

- Niesamowite. Pierwsza ustawa gospodarcza koalicji Tusk i Hołowni wygląda na napisaną przez lobbystów wiatrakowych. W szczegółach pliku Word zachowała się informacja, że autorem mógł być pracownik zagranicznej korporacji Accace - skomentował Kaleta, pytając Szymona Hołowni i Pauliny Hennig-Kloski, czy to prawda.

- Coraz więcej wskazuje, że Afera Wiatrakowa to nowa ustawa "lub czasopisma". Z informacji źródłowych pliku wynika, że autorem ustawy mógł być pracownik zagranicznej korporacji, a żona doradcy Szymona Hołowni jest dyrektorką w innej firmie wiatrakowej. To musi być wyjaśnione. Być może przez komisję śledczą jak w Aferze Rywina - skomentował Kaleta.

Zobacz więcej w Telewizji Republika:

 Źródło: niezalezna.pl

 

#Szymon Hołownia #Donald Tusk #Polska 2050 #Platforma Obywatelska #afera wiatrakowa #wybory 2023

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
mk
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo