Setki tysięcy imigrantów wjadą do Polski. Dziesiątki milionów do Europy » czytaj więcej w Gazecie Polskiej! Więcej »

Projekt KO i Polski 2050 uderzył w Orlen. Daniel Obajtek pisze do prezydenta Dudy

Złożony w Sejmie przez polityków Koalicji Obywatelskiej i Polski 2050 projekt ustawy o mrożeniu cen energii przewiduje znaczące obciążanie kosztami Orlen. Koncern miałby wyłożyć ok. 15 mld złotych, czyli mniej więcej tyle, ile wynosi ok. połowa jego rocznego zysku. Daniel Obajtek, prezes Orlenu, skierował w tej sprawie list do prezydenta Andrzeja Dudy z prośbą o analizę proponowanych rozwiązań.

Daniel Obajtek
Zbyszek Kaczmarek - Gazeta Polska

Ustawa o mrożeniu cen energii oraz o zmianie "niektórych innych ustaw" dotyczy nie tylko Orlenu, który "dołoży" się ok. 15 mld złotych, co natychmiast odczuli akcjonariusze multienergetycznego koncernu na giełdzie. Wycena Orlenu w ciągu kilku godzin spadła o ok. 6 mld złotych, a akcje firmy zanotowały ogromny spadek.

Posłowie KO i Trzeciej Drogi zgłosili też wspólnie projekt, liberalizujący zasady powstania farm wiatrowych. Oprócz zmienionej odległości od budynków mieszkalnych o 200 metrów w porównaniu do obowiązującej ustawy, pomysłodawcy optują za wywłaszczeniami osób prywatnych. Posłowie dopuszczają też budowę farm w parkach krajobrazowych. 

W związku z zaistniałą sytuacją, prezes Orlenu, Daniel Obajtek, wystosował list do prezydenta RP, Andrzeja Dudy, w którym poprosił o "wnikliwą analizę proponowanych - ocenie Zarządu Orlenu - niekorzystnych rozwiązań".

- Orlen niejednokrotnie udowodnił, że aktywnie włącza się w działania, które służą polskim obywatelom, jednocześnie realizując ważne inwestycje rozwojowe, m. in. w ramach transformacji energetycznej. Jeżeli proponowana przez KO i Polskę 2050 ustawa wejdzie w życie, działalność koncernu na taką skalę jak obecnie nie będzie możliwa

– wskazał Obajtek.

W liście prezes Orlenu wskazuje, że ostatnie zdarzenia "w bardzo istotny sposób mogą zagrozić bezpieczeństwu energetycznemu Polski oraz uniemożliwić przeprowadzenie transformacji energetycznej naszego kraju".

Dodał, że projekt ustawy przedstawiony przez KO i Polskę 2050 był "niekonsultowany z branżą".

- Projekt (...) zakłada obciążenie wszystkimi kosztami w kwocie ok. 15 mld złotych tylko jednej firmy i ma nią być Orlen SA. Mimo że na rynku energetycznym działa wiele podmiotów, w tym przynajmniej kilka dużych spółek giełdowych z udziałem Skarbu Państwa. To wskazuje, że motywy takiego działania są czysto polityczne i obliczone na celowe obniżenie rynkowej wartości Orlenu, a nawet pierwszy krok do prywatyzacji koncernu

–  alarmuje prezes Orlenu. Obawia się on również, że wejście w życie tego projektu może oznaczać "utratę zaufania kontrahentów i partnerów biznesowych" oraz "zniweczenie pracy ostatnich lat".

 

 

 Źródło: niezalezna.pl

 

#Daniel Obajtek #Orlen #wybory 2023

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
md
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo