Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Rząd Tuska chce zmian w Trybunale Konstytucyjnym. Znowu zrobią to uchwałą?

Po przejęciu telewizji, prokuratury i sądów przyszedł czas na Trybunał Konstytucyjny? Szef klubu PSL-TD Krzysztof Paszyk zapowiedział, że w poniedziałek lub wtorek zostanie zaprezentowany "kompleksowy pakiet rozwiązań" ws. zmian w TK. Między innymi będzie to "sejmowa uchwała wskazująca wadliwość działania TK".

Trybunał Konstytucyjny
fot. Bartosz Kalich - Gazeta Polska

Szef klubu PSL-TD był pytany w "Śniadaniu w Trójce" o zapowiedź zmian w Trybunale Konstytucyjnym.

Paszyk podkreślił, że - zgodnie z zapowiedziami wszystkich liderów tworzących koalicję rządzącą - chodzi o rozpoczęcie "procesu naprawy Trybunału Konstytucyjnego".

"Przede wszystkim, na stole położymy w najbliższym tygodniu - będzie to w poniedziałek, wtorek zaprezentowane - kompleksowy pakiet rozwiązań"

- powiedział. Wyjaśnił, że "będzie to, po pierwsze, uchwała sejmowa, która wskaże na czym polega wadliwość działania TK, które z osób w składzie TK zostały nielegalnie powołane".

Paszyk zapowiedział też "pójście dalej".

"Zgłosimy ustawy tzw. horyzontalne, które będą regulowały funkcjonowanie Trybunału w przyszłości. Złożymy również projekt zmiany w konstytucji, która jest, naszym zdaniem, nieodzowna, aby TK wrócił do swojego legalnego funkcjonowania"

- powiedział. Dodał, że stanie się to "w najbliższym tygodniu".

Wyraził nadzieję, że uchwała "otwierająca szereg działań" będzie procedowana w Sejmie w środę.

Paszyk był dopytywany, czy w uchwale - zgodnie z jego niedawną wypowiedzią - znajdzie się "apel, wezwanie do instytucji państwowych", by nie stosowały się do wyroków TK, które będą wydawane po uchwale.

"Chcielibyśmy, aby Sejm zajął swoje stanowisko w tej uchwale, właśnie jeśli chodzi o reagowanie instytucji publicznych na to, co z TK wychodzi i będzie wychodziło, zwracanie uwagi na to, by kierowały się roztropnością, jeśli chodzi o stosowanie tych wyroków, czy też rozmaitych zabezpieczeń, które są wydawane - wydaje się - na polityczne prośby"

- odpowiedział.

 Źródło: niezalezna.pl, pap

 

#bezprawie Tuska #Trybunał Konstytucyjny

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo