Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Prof. Legutko w PE: Chcecie rządzić całą Europą, a nie jesteście w stanie zadbać o ciepłą wodę w tym budynku

- To przypomina historię dr. Frankensteina, który chciał stworzyć wspaniałego człowieka, ale stworzył potwora. Tu chodzi o zagrabienie wszystkich ważnych kompetencji państwom członkowskim i zredukowanie instytucji. Jeżeli ta reforma stanie się faktem, to będziemy mieli mniej władzy niż Niemcy czy Francja. To nie jest żadna demokracja i my się na to nie godzimy - powiedział w Parlamencie Europejskim prof. Ryszard Legutko.

Ryszard Legutko
Zbyszek Kaczmarek - Gazeta Polska

Dzisiaj w Parlamencie Europejskim odbywa się debata nad sprawozdaniem Komisji Spraw Konstytucyjnych (AFCO) PE zalecającym zmianę unijnych Traktatów. Głosowanie nad przyjęciem sprawozdania ma mieć miejsce w środę.

Ryszard Legutko, europoseł Prawa i Sprawiedliwości, podczas debaty stwierdził, że "to sprawozdanie pokazuje, jak niebezpieczna stała się UE".

- To przypomina historię dr. Frankensteina, który chciał stworzyć wspaniałego człowieka, ale stworzył potwora. Tu chodzi o zagrabienie wszystkich ważnych kompetencji państwom członkowskim i zredukowanie instytucji. Jeżeli ta reforma stanie się faktem, to będziemy mieli mniej władzy niż Niemcy czy Francja

– ocenił Legutko.

Polski eurodeputowany zwrócił uwagę, że PE nie ma inicjatywy legislacyjnej, brakuje mu organom UE legitymacji demokratycznej.

- Wy chcecie rządzić całym kontynentem, a nie jesteście w stanie zadbać o ciepłą wodę w tym budynku - stwierdził.

Zdaniem Ryszarda Legutki, odrzucić należy całość projektu zmian traktatowych.

Główne proponowane zmiany - to eliminacja zasady jednomyślności w głosowaniach w Radzie UE w 65 obszarach i transfer kompetencji z poziomu państw członkowskich na poziom UE m.in. poprzez utworzenie dwóch nowych kompetencji wyłącznych UE - w zakresie ochrony środowiska oraz bioróżnorodności (art.3 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej) oraz znaczne rozszerzenie kompetencji współdzielonych (art.4), które obejmowałyby siedem nowych obszarów: politykę zagraniczną i bezpieczeństwa, ochronę granic, zdrowie publiczne, obronę cywilną, przemysł i edukację. 

 Źródło: niezalezna.pl

 

#Ryszard Legutko #debata #Parlament Europejski

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

md
Wczytuję ocenę...
Wideo