Podziel się swoim 1,5% podatku na wsparcie mediów Strefy Wolnego Słowa. Dziękujemy za solidarność! Dowiedz się więcej »

PO naprędce skleciła spot. Główny zarzut - brak caracali w polskiej armii. Internauci coś przypomnieli...

Zobacz jak PiS rozbroił Polskę – zajawia Platforma Obywatelska, publikując spot-odpowiedź na liczne materiały rządzących. Zarzucając porzucenie kontraktów ws. caracali czy systemu HIMARS, PO przekonuje, że w Polsce nie możemy czuć się bezpieczni. Są pierwsze komentarze – także ze strony polityków Prawa i Sprawiedliwości. Internet w śmiech!

Airbus Helicopters H225M Caracal - problematyczna konstrukcja, nawet dla francuskiej armii
flickr.com/thomascuelho

Spot rozpoczyna sprawa caracali. „Najpierw Macierewicz unieważnił starannie przygotowane, kluczowe zamówienie na 50 śmigłowców wielozadaniowych Caracal. Dziś te śmigłowce chroniłyby polskie niebo” – mówi lektor.

Dalej pojawiają się incydenty z Przewodowa oraz spod Bydgoszczy. Według narracji incydenty, które nie miałyby miejsca, gdyby na wyposażeniu polskiej armii były… caracale.

Tymczasem internauci przypominają publikacje prasowe z grudnia 2017 roku. Europejskie media rozpisywały się wówczas o skandalu we francuskiej armii.

„Ponad połowa samolotów i helikopterów wojskowych nie może latać, bo ich naprawy kosztują zbyt drogo – poinformowało francuskie ministerstwo obrony. Szefowa tego resortu Florence Parly alarmuje, że uziemionych jest aż ponad trzy czwarte śmigłowców typu caracal. Przypomnijmy, że to właśnie caracale miała kupić Polska, zanim władze w Warszawie zerwały negocjacje offsetowe” – pisało przed sześcioma laty RMF24.pl.

W spocie odnotowane zostaje też naruszenie polskiej przestrzeni powietrznej przez białoruskie śmigłowce. W oszczerczym tonie przywołany jest cytat z posła Radosława Fogla, który mówi: „to nie jest amerykański film wojenny, gdzie wszystko jest jasne od A do Z”.

Autorzy spotu słowem nie wspominają jednak o wypowiedzi jednego z czołowych polityków PO Radosława Sikorskiego, który przed kilkoma dniami przekonywał na antenie TOK FM:

„jeżeli te helikoptery były w powietrzu po polskiej stronie przez 10 minut, no to było mnóstwo czasu, by je zestrzelić”.

Podobnie jak Polska w 2016 roku, w maju br. pokaźny kontrakt na caracale zerwały Zjednoczone Emiraty Arabskie. Arabowie uznali, że caracale są zbyt drogie w eksploatacji. Drugi powód zerwania kontraktu to "ograniczenia w dostosowaniu do modułowych projektów przyszłych wymagań misji oraz skomplikowanej propozycji technicznej".

Nowy spot PO. Są pierwsze komentarze

Na spot reagują politycy Zjednoczonej Prawicy. Poseł Joanna Borowiak pokazała infografikę dot. posterunków policji i baz wojskowych:

Co wpis to kompromitacja” – pisze Patryk Jaki:

Oskar Szafarowicz w nieco ponad minutę przekrojowo pokazuje politykę bezpieczeństwa w latach 2008-2015:

Co na to inni internauci?

 Źródło: niezalezna.pl, Twitter

 

#caracale #Nowy spot PO

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
am
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo