Jak Platforma dzieliła komisje sejmowe… Poseł PiS: Kłamią. Nie zostaliśmy zaproszeni do rozmów

Rozmowy na temat podziału komisji się zakończyły. Jest rzeczą naturalną, że rządząca koalicja będzie miała większość w prezydiach większości komisji - powiedział sekretarz generalny PO, poseł KO Marcin Kierwiński. Jak poinformował szef klubu KO Borys Budka, PiS będzie mogło liczyć na 6-7 przewodniczących. - Nam wypada z parytetu 12 - przyznał dziś Marek Suski z Prawa i Sprawiedliwości.

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
Marek Suski
Zbyszek Kaczmarek - Gazeta Polska

Sekretarz generalny Platformy Obywatelskiej Marcin Kierwiński poinformował, że zakończyły się rozmowy między klubami dotyczące podziału przewodniczących komisji sejmowych.

"Wszystko jest już zamknięte. Wszystko jest doprecyzowane, więc jutro będziemy gotowi, aby o godz. 12, bo taki jest harmonogram (Sejmu), wybrać komisje i wybrać prezydia tych komisji"

– poinformował.

"Jest rzeczą naturalną, że rządząca koalicja będzie miała większość w prezydiach większości komisji" - przyznał poseł KO.

Odwet PO

Szef klubu KO Borys Budka poinformował, że PiS może liczyć na szefów 6-7 komisji.

"Przypomnę, że w zeszłej kadencji Prawo i Sprawiedliwość miało, o ile się nie mylę, przewodnictwo w 18 komisjach, a Koalicja Obywatelska, o ile się nie mylę, w pięciu" - dodał. "Myślę, że będą mieli więcej przewodnictwa w komisjach niż Koalicja Obywatelska w zeszłej kadencji" - zaznaczył poseł.

Do deklaracji liderów KO odniósł się Marek Suski.

"Żadne rozmowy ze mną się nawet nie rozpoczęły, więc mówienie o tym, że się zakończyły jest zwykłą ściemą"

–  podkreślił poseł.

"Może były jakieś rozmowy, ale nie z nami" - dodał.

"Opozycja pod koniec kadencji miała 10 przewodniczących komisji, więc może pan Budka by zerknął do składów komisji, bo mieli 61 miejsc w prezydiach plus jeszcze miejsce w komisji ds. Unii Europejskiej"

– podkreślił Suski.

Jak dodał, KO miała 6 przewodniczących, a Lewica i PSL mieli po 2 przewodniczących.

Kłamią, jak zawsze

Suski podkreślił, że nikt z PO nie zadzwonił do niego. "Jeżeli oni mówią, że rozmowy się zakończyły, to kłamią, jak zawsze" - dodał.

Pytany, na ile szefów komisji liczy PiS, skoro z parytetu przypada im 12, odpowiedział: "Ile będzie, tyle będzie, bo większość może nie szanować parytetów". "Nam wypada z parytetu 12, ale być może będzie to taka neodemokracja" - dodał poseł PiS.

Zgodnie z Regulaminem Sejmu komisje sejmowe są organami powołanymi do rozpatrywania i przygotowywania spraw stanowiących przedmiot prac Sejmu, wyrażania opinii w sprawach przekazanych pod ich obrady przez Sejm, Marszałka Sejmu lub Prezydium Sejmu. Komisje sejmowe są organami kontroli sejmowej w zakresie określonym konstytucją i ustawami.

29 komisji stałych

W minionej kadencji było 29 komisji stałych i jedna nadzwyczajna. Do komisji stałych należą m.in. Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych; ds. Petycji; ds. Służb Specjalnych; ds. Unii Europejskiej; Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych; Edukacji, Nauki i Młodzieży; Etyki Poselskiej; Finansów Publicznych; Obrony Narodowej; Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa; Polityki Społecznej i Rodziny; Regulaminową, Spraw Poselskich i Immunitetowych; Rolnictwa i Rozwoju Wsi; Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej; Spraw Zagranicznych; Sprawiedliwości i Praw Człowieka; Ustawodawczą czy Zdrowia.

Sejm, na wniosek Prezydium Sejmu po zasięgnięciu opinii Konwentu Seniorów, w drodze uchwały, wybiera skład osobowy poszczególnych komisji. Pierwsze posiedzenie komisji zwołuje i prowadzi Marszałek Sejmu; na posiedzeniu tym komisja wybiera ze swego grona prezydium komisji w składzie: przewodniczący oraz zastępcy przewodniczącego.

 Źródło: niezalezna.pl, pap

 

#polityka #opozycja #Sejm #komisje sejmowe #wybory 2023

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
mg
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo