Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »
Z OSTATNIEJ CHWILI
Legia Warszawa odpadła z piłkarskiej Ligi Konferencji po porażce z Molde FK 0:3 • • •

Nowy pozew TVN - tym razem przeciwko Sakiewiczowi i wydawcy "Codziennej". Chodzi o teksty ws. katastrofy smoleńskiej

Pełnomocnicy TVN wystosowali kolejny pozew - tym razem wobec spółki Forum S.A., czyli wydawcy „Gazety Polskiej Codziennie”, oraz redaktorowi naczelnemu Tomaszowi Sakiewiczowi - ustalił portal Niezalezna.pl. Chodzi o publikacje i wypowiedzi dotyczące katastrofy smoleńskiej. To będzie już kolejny proces jaki TVN wytoczył mediom Strefy Wolnego Słowa. Przyłącz się do akcji w obronie niezależnych mediów - jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś/aś, wyślij protest przeciwko wprowadzaniu cenzury przez TVN.

Fot. Filip Blazejowski/Gazeta Polska

Jak się dowiedzieliśmy, pozew wpłynął do wydziału XXIV cywilnego Sądu Okręgowego w Warszawie. Pozwanym przez TVN są wydawca dziennika Strefy Wolnego Słowa oraz redaktor naczelny „Gazety Polskiej Codziennie” Tomasz Sakiewicz.

Ponownie, jak w poprzednich pozwach np. przeciwko portalowi Niezalezna.pl, TVN chce - w ramach zabezpieczenia - ocenzurować niektóre zwroty, np. "TVN manipuluje"; "TVN ukrywa prawdę na temat katastrofy smoleńskiej", "TVN broni polityki Władimira Putina i Federacji Rosyjskiego".

Nie są przypadkowe, bo pozew dotyczy artykułów poświęconych katastrofie smoleńskiej, w których dziennikarze "GPC" demaskowali materiały TVN na ten tematów. Ponownie roszczenia dotyczą również wypowiedzi T. Sakiewicza na antenie TVP Info.

Taki zakaz miałby obowiązywać przez rok - ustaliliśmy. Ponadto, gdyby sąd uznał ochronę dóbr osobistych powoda, pozwani byliby zobowiązani zapłacić 100 tys. złotych na Fundację TVN.

Szczególnie kuriozalne jest, że pełnomocnicy TVN próbując uzasadniać pozew sugerują, że dziennikarze SWS często są pozywani. I wymieniają m.in. sprawę wytoczoną przez byłego pracownika TVN. Poza tym bez żadnego problemu można znaleźć przykłady identycznej sytuacji, gdy pozwanym był TVN i stacja musiała przepraszać lub zamieszczać sprostowanie.

W sprawie będzie orzekać sędzia Agnieszka Bedyńska-Abramczyk. Jak wynika z jej oświadczenia, członek Stowarzyszenia Sędziów Apelacji Warszawskiej NIKE, podpisała apel Iustitii z wezwaniem do pełnego wykonania orzeczeń TSUE. Wydała także wiele kontrowersyjnych orzeczeń, m.in. oddalił pozew przeciwko Wojciechowi Sadurskiemu, który nazwał TVP  "goebbelsowskimi mediami".

Przypomnijmy, że to nie pierwszy pozew TVN wobec Strefy Wolnego Słowa. Na początku stycznia taki otrzymali naczelny portalu niezalezna.pl red. Grzegorz Wierzchołowski. Wówczas także zażądano od nas zaniechania rozpowszechniania informacji, że „TVN kłamie”; „TVN podaje informacje, które chronią Putina”; „TVN ukrywa prawdę o katastrofie smoleńskiej”; „publikacje TVN są zmanipulowane”.

Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił jednak wniosek TVN o udzielenie zabezpieczenia roszczeń. To wygrane pierwsze starcie, które jednak sporu nie kończy, bo pozew TVN nadal jest w sądzie.

Przypominamy jednocześnie o trwającej ciągle akcji w obronie niezależnych mediów.

 Źródło: niezalezna.pl

 

#TVN cenzuruje

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
Grzegorz Broński
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo