Bandyci, zdrajcy, zbrodniarze, zaplute karły reakcji – m.in. w ten sposób przez dekady nazywani byli żołnierze podziemia antykomunistycznego. Dzisiaj obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci o Żołnierzach Wyklętych. W miniony weekend w całej Polsce organizowane były uroczystości upamiętniające Niezłomnych. Niestety z powodu pandemii były one skromne.
Wyklęci byli żołnierzami polskiego podziemia niepodległościowego, którzy po zakończeniu II wojny światowej nie złożyli broni i stawili opór sowietyzacji Polski. Liczbę członków wszystkich organizacji i grup konspiracyjnych szacuje się na 120–180 tys.
Od 2011 r., m.in. dzięki wysiłkom śp. Lecha Kaczyńskiego i śp. Janusza Kurtyki, 1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z tej okazji w całym kraju organizowane są różne inicjatywy upamiętniające bohaterów.
Otwarcie wystaw o rtm. Witoldzie Pileckim i o ppłk. Łukaszu Cieplińskim na warszawskiej Łączce, odsłonięcie tablicy poświęconej ppłk. Łukaszowi Cieplińskiemu i członkom IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „WiN” w 70. rocznicę śmierci w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, koncerty, drugie wydanie „Atlasu polskiego podziemia niepodległościowego 1944–1956”, audiobooka „Tak było”, wspomnienia partyzanta 3 i 5 Wileńskiej Brygady AK Józefa Bandzo ps. „Jastrząb” oraz smartfonowa gra miejska „Anoda” to tylko niektóre z inicjatyw Instytutu Pamięci Narodowej przygotowane z okazji 10. Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W całej Polsce były też organizowane lokalne uroczystości upamiętniające, w których udział wzięli zarówno społecznicy, jak i przedstawiciele parlamentu.
Wczoraj hołd Niezłomnym oddał m.in. minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.
– 1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. To wyjątkowe święto ustanowił w 2010 r. śp. prof. Lech Kaczyński, prezydent RP. Dzięki tej cennej inicjatywie każdego roku przywołujemy pamięć o bohaterach, bez których determinacji, niezłomnej woli i oddania nie byłoby dzisiaj suwerennej, prawdziwie wolnej, niepodległej Polski
– powiedział szef MON w internetowym przesłaniu przygotowanym z okazji święta.
Przypomnijmy, że w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci o Żołnierzach Wyklętych od kilku lat organizowany był też Bieg Tropem Wilczym. W tym roku został on przeniesiony na 16 maja, ale w ramach całej akcji do dzisiaj można było honorowo oddać krew we wszystkich punktach krwiodawstwa w Polsce.