Sezon na przeziębienia i infekcje oficjalne został otwarty. Wszelkie infekcje górnych i dolnych dróg oddechowych pojawiają się w każdym domu, a już szczególnie tam, gdzie są małe dzieci. Jesień i zima to sezon z obniżoną na choroby. Jak sobie poradzić z infekcjami w naturalny sposób? Kiedy jest przeziębienie, a kiedy grypa? I czy przy każdym katarze należy iść do lekarza?
Nie zawsze te wszystkie symptomy muszą ze sobą wystąpić lub być mocno nasilone. Infekcje przebiegają różnie, jedne są ciężkie i kończą się lekami, a inne lekki i umożliwiają normalne funkcjonowanie. Należy jednak pamiętać, że wszelkie objawy przy chorobie służą do naturalnego zwalczania szkodliwych patogenów oraz są reakcją na obecność w ustroju chorobotwórczych drobnoustrojów.
Pamiętajmy, aby w początkowej fazie infekcji nie leczyć się farmakologią, a jedynie wspomagać organizm naturalnie, np. ziołami.
Gdy tylko zaobserwujemy u siebie początki infekcji warto przygotować sobie gorącą i rozgrzewająca herbatę z imbirem, cynamonem, goździkami oraz miodem (miód dodajemy, gdy herbata nam przestygnie, aby nie stracił właściwości zdrowotnych). Herbata podczas picia powinna być bardzo ciepła, ale nie gorąca, aby się nie poparzyć. Powinna rozgrzać od środka oraz wywołać poty. Do wywołania potów dobrze sprawdzi się również napar z ziela krwawnika. Pamiętajmy również, aby nie doprowadzić do wychłodzenia organizmu.
Podczas infekcji najważniejsze jest picie dużej ilości płynów. Ciepłe płyny rozgrzewają nas, a chłodne dodatkowo nawadniają i zapobiegają odwodnieniu. Częste korzystanie z toalety sprawia, że wirusy wydalamy z organizmu.
W przypadku dreszczy dobrze jest wymoczyć nogi w bardzo ciepłej wodzie (ale nie gorącej) z dodatkiem świeżych plasterków imbiru. Wodę z imbirem należy zagotować, a po przestudzeniu moczyć w niej stopy. To sprawi, że szybko się rozgrzejemy i spocimy, co może zapobiec rozwojowi poważniejszej i głębiej zlokalizowanej infekcji.
W momencie, gdy pojawia się gorączka zaczynamy zwalczać ją lekami lub syropami przeciwgorączkowymi. Mało kto wie, że gorączka jest naturalnym, fizjologicznym czynnikiem, ułatwiającym zwalczenie wirusów i bakterii.
Ważne: Stanu podgorączkowego nigdy nie należy zwalczać. Jeśli rozwinie się wysoka gorączka, która może nas martwić to pamiętajmy, aby podejść do tego racjonalnie.
Każda wysoka temperatura ciała powoduje szybkie i silne pobudzenie systemu immunologicznego oraz wielokrotnie zwiększa jego aktywność. W wysokiej temperaturze złe wirusy i bakterie wolniej się namnażają, nie mają pokarmu i szybciej zaczynają ginąć. Sztuczne obniżanie gorączki wydłuża czas choroby i osłabia zdolność obronną naszego organizmu.
To nie gorączka powinna nas niepokoić, a infekcja, która ją wywołała. Zainfekowany organizm broni się wysoką temperaturą, która jest sprzymierzeńcem w walce z infekcją.
W takich przypadkach należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.