Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Regularne ćwiczenia odmładzają nawet o… 10lat!

Regularne ćwiczenia mogą cofnąć „fizyczny zegar” osób starszych nawet o 10 lat i zmniejszyć koszty opieki zdrowotnej – ocenili badacze z Uniwersytetu Pielęgniarskiego Prefektury Miyazaki. Ich ustalenia opisano na łamach japońskiego dziennika „Mainichi Shimbun”.

Dominic Winkel/pixabay.com/service/license/

Naukowcy porównali wyniki sprawdzianów tężyzny fizycznej osiągane przez 3,5 tys. seniorów, którzy regularnie brali udział w organizowanych przez władze cotygodniowych sesjach treningowych przez co najmniej trzy lata i trzy miesiące, z około 36 tys. osób w wieku powyżej 60 lat, które w tych zajęciach nie uczestniczyły.

W testach uczestnicy sesji dysponowali siłą mięśni, zdolnością do zachowania równowagi i zręcznością porównywalną z około 10 lat młodszymi od siebie osobami nieuczestniczącymi w zajęciach.

Gazeta opisuje przykładową sesję z czerwca, w czasie której 16 uczestników wykonywało przez mniej więcej godzinę proste ćwiczenia, takie jak wznoszenie i opuszczanie ramion w rytm śpiewanych wspólnie piosenek. Najstarszy uczestnik miał 94 lata.

Dawniej miałam problemy z chodzeniem, ale teraz już ich nie mam.
- powiedziała z uśmiechem 80-letnia Fusako Nakamura, która zaczęła ćwiczyć z grupą pięć lat temu.

Już po dziewięciu miesiącach treningów osoby po 60. roku życia potrafiły stać na jednej nodze z otwartymi oczami przez około 30 sekund dłużej. Wyniki był tym lepsze, im młodszy uczestnik. Ćwiczenia pomagały również utrzymać siłę uścisku dłoni, która często spada wraz z wiekiem.

Udział w sesjach przekładał się również na obniżenie kosztów opieki zdrowotnej seniorów i zmniejszał szansę, że będą oni wymagali opieki pielęgniarskiej – ustalili badacze. Koszty na osobę były generalnie odwrotnie proporcjonalne do częstotliwości, z jaką uczestniczyli oni w zajęciach, choć mogło to wynikać po części również z różnic w ogólnej świadomości zdrowotnej pomiędzy ćwiczącymi a niećwiczącymi.
 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#zdrowie #styl życia

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Mariola Łukawska
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo