Putin chce przejąć kontrolę nad Zachodem To jego ostateczny celi » więcej w Gazecie Polskiej! CZYTAJ TERAZ »

Przychodzi pacjent do lekarza a tam… ChatGPT. Leczy lepiej niż lekarz?

Analizując poszczególne aspekty zdrowia psychicznego, badacze zauważają, że ChatGPT może okazać się skuteczniejszy niż lekarze w przestrzeganiu standardów leczenia depresji klinicznej. Twierdzą oni, że sztuczna inteligencja ma potencjał dostarczenia obiektywnych, wolnych od uprzedzeń informacji, co może zrewolucjonizować podejście do pacjentów cierpiących na depresję. Artykuł opublikowany w „Family Medicine and Community Health” sugeruje, że ChatGPT może być równie skuteczny, jeśli nie bardziej, w porównaniu do tradycyjnych metod diagnostycznych, przy jednoczesnym zachowaniu poufności i anonimowości.

Przychodzi pacjent do lekarza a tam… ChatGPT. Leczy lepiej niż lekarz?
Matheus Bertelli/pexels
  • Model językowy ChatGPT może być lepszy od lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej w przestrzeganiu uznanych standardów leczenia depresji klinicznej.
  • ChatGPT jest bardziej obiektywny i nie wykazuje uprzedzeń związanych z płcią ani statusem społeczno-ekonomicznym.
  • ChatGPT może zapewnić szybkie, obiektywne spostrzeżenia, uzupełniające tradycyjne metody diagnostyczne.
  • ChatGPT może być lepszy od lekarzy w dostosowywaniu leczenia do wytycznych klinicznych.

Badanie przeprowadzone przez Oranim Academic College w Tivon i Max Stern Academic College Of Emek Yezreel miało na celu ocenę, jak model językowy, reprezentowany przez ChatGPT, ocenia zalecane podejście terapeutyczne w przypadku różnych nasileniach depresji. Badacze porównali wyniki uzyskane od sztucznej inteligencji z danymi zebranymi od 1249 francuskich lekarzy pierwszego kontaktu. Wszyscy pacjenci uwzględnieni w badaniu mieli obniżony nastrój, problemy ze snem oraz rozpoznaną łagodną do umiarkowanej depresję.

ChatGPT lepszy niż lekarz?

Wyniki okazały się zaskakujące. W przypadku łagodnej depresji, tylko nieco ponad 4 procent lekarzy zalecało wyłącznie skierowanie na psychoterapię. W tym samym przypadku, ChatGPT-3.5 i ChatGPT-4 wybierały tę opcję odpowiednio w 95 procent i 97,5 procent przypadków. Co ciekawe, większość lekarzy proponowała leczenie farmakologiczne (48 procent) lub psychoterapię w połączeniu z lekami (32,5 procent), podczas gdy ChatGPT sugerował inny scenariusz.

W przypadku cięższych form depresji, lekarze częściej zalecali kombinację psychoterapii i farmakoterapii (44,5 procent), podczas gdy ChatGPT sugerował to znacznie częściej (72 procent dla wersji 3.5; 100 procent dla wersji 4). Badanie wykazało, że ChatGPT był bardziej skłonny do zalecania samej farmakoterapii, co wskazuje na pewne różnice w podejściu między sztuczną inteligencją a lekarzami.

Warto również zauważyć, że ChatGPT nie wykazywał żadnych uprzedzeń związanych z płcią ani statusem społeczno-ekonomicznym w podejmowaniu decyzji o leczeniu. To odkrycie sugeruje, że sztuczna inteligencja może być bardziej neutralna i obiektywna niż ludzcy lekarze w niektórych przypadkach.

Sztuczna inteligencja odbierze lekarzom pracę?

Mimo tych obiecujących wyników, badacze podkreślają konieczność dalszych badań, zwłaszcza na różnych grupach pacjentów, aby uzyskać pełniejszy obraz skuteczności ChatGPT. Zwracają również uwagę na kwestie etyczne związane z prywatnością i bezpieczeństwem danych, uznając, że sztuczna inteligencja nigdy nie powinna całkowicie zastąpić ludzkiej oceny klinicznej w diagnozie i leczeniu depresji.

Mimo to, badacze podkreślają, że ChatGPT ma potencjał usprawnienia procesu decyzyjnego w podstawowej opiece zdrowotnej, oferując precyzyjne i obiektywne spostrzeżenia, co może wpłynąć na poprawę jakości i dostępności usług w zakresie zdrowia psychicznego.

Podsumowanie:

Badanie przeprowadzono na grupie 1249 francuskich lekarzy POZ i dwóch wersjach modelu językowego ChatGPT: 3.5 i 4. Wszyscy ujęci w badaniu pacjenci mieli wyraźnie obniżony nastrój, problemy ze snem i zmniejszony apetyt oraz rozpoznaną łagodną do umiarkowanej depresję. ChatGPT częściej niż lekarze zalecał skierowanie na psychoterapię w przypadku łagodnej depresji i psychoterapię w połączeniu z lekami w przypadku ciężkiej depresji. Potrzebne są dalsze badania nad sztuczną inteligencją w zakresie zdrowia psychicznego.

 Źródło: Niezalezna.pl, PAP, fmch.bmj.com

 

#obniżony nastrój #sztuczna inteligencja #ChatGPT

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
MaŁu
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo