Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Kto ma dostęp do konta dziecka w IKP? Sprawdź koniecznie przed podróżą

Dostęp do konta dziecka w Internetowym Koncie Pacjenta, by pobrać np. jego Unijny Certyfikat COVID ma ten rodzic, który zgłosił dziecko do ubezpieczenia w ZUS - przypomina Centrum e-Zdrowia. Rodzic taki może także upoważnić drugiego opiekuna do wglądu i działań na IKP dziecka.

pacjent.gov.pl

Jak wyjaśnia Centrum e-Zdrowia - automatyczny dostęp do konta dziecka ma ten rodzic, który zgłosił dziecko do ubezpieczenia w ZUS.

Dostęp dla drugiego rodzica także jest możliwy, jednak aby go uzyskać niezbędne będzie upoważnienie. Warunkiem jest jednak to, że posiada swoje IKP. Wystarczy, że opiekun, który zgłosił dzieci do ubezpieczenia w ZUS zaloguje się na swoim koncie, wejdzie w zakładkę „Uprawnienia”, a następnie „Konta Twoich dzieci” i w miejscu z danymi dziecka wyznaczy kolejnego opiekuna. Wpisze jego dane: nazwisko i PESEL. Upoważnienie w każdej chwili można cofnąć.

Jak zarządzać kontem dziecka w IKP?

Z IKP można pobrać m.in. swój lub dziecka Unijny Certyfikat COVID. To zaświadczenie, które ułatwia przemieszczanie się w ramach wewnętrznych granic Unii Europejskiej w czasie pandemii.

Ponadto znajdują się tutaj uporządkowane informacje dotyczące wystawionych e-zwolnień, e-skierowań, e-recept, dawkowania leków, listy wyrobów medycznych zrefundowanych nam przez NFZ czy lekach, które dopuszczone są do obrotu w Polsce. Dzięki IKP można też śledzić historię odbytych wizyt u lekarzy. Sprawdzić informacje o wysokości opłaconych składek i dacie zarejestrowania ostatniej, a także o tym, kto i kiedy nas do ubezpieczenia zdrowotnego zgłosił.

Dodatkowo istnieje opcja zmiany lekarza, pielęgniarki lub położnej podstawowej opieki zdrowotnej, upoważnienia osoby bliskiej do zrealizowania recept i wglądu do naszej dokumentacji medycznej, jak również złożenia wniosku o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ).

W związku z pandemią dodano także kilka nowych funkcjonalności:

  • możliwość sprawdzenia wyniku testu na wykrycie koronawirusa,
  • informacji dotyczącej nałożonej kwarantanny lub izolacji domowej
  • podanych dawkach szczepień oraz kodzie QR (ang. Quick Response, szybka odpowiedź).
     

 Źródło: niezależna.pl, PAP

 

#IKP #zdrowie

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Mariola Łukawska
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo