Tajemnice sędziego, agenta Łukaszenki » więcej w Gazecie Polskiej! CZYTAJ TERAZ »

Jemy więcej warzyw i owoców. Sprawdź, które są najpopularniejsze

Według niedawnych badań przeprowadzonych przez Kantar, sezon 2023 podtrzymuje wyraźny trend wzrostu konsumpcji owoców i warzyw. Kilka różnych odmian tych produktów regularnie bije kolejne rekordy popularności. Niemal połowa Polaków (49%) deklaruje, że spożywa „duże ilości” lub „bardzo duże ilości” owoców i warzyw. Natomiast 19% Polaków dostosowywało swoją dietę do wszelkich zaleceń dietetyków, przy czym warzywa i owoce stanowiły co najmniej połowę każdego posiłku.

Jemy więcej warzyw i owoców. Sprawdź, które są najpopularniejsze
Yaroslav Shuraev/pexels
 • Konsumpcja owoców i warzyw w Polsce rośnie w ostatnich latach.
 • W okresie wakacyjnym co drugi Polak (49%) jadł warzywa i owoce „dużo” i „bardzo dużo”.
 • Rekordowe 19% Polaków odżywiało się w pełni zgodnie z zaleceniami dietetyków - warzywa i owoce stanowiły minimum połowę tego, co jedli w każdym posiłku.
 • Głównymi przyczynami wzrostu konsumpcji są rosnąca świadomość prozdrowotna Polaków, pandemia COVID-19 oraz działania edukacyjne producentów i dietetyków.
 • Dietetycy podkreślają, że warzywa i owoce powinny stanowić połowę tego, co jemy w każdym posiłku.

Zgodnie z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) oraz Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - PZH, powinniśmy spożywać warzywa i owoce jako minimum połowę naszej codziennej diety. Niski poziom spożycia tych produktów, zwłaszcza owoców, jest jednym z głównych błędów żywieniowych i wyzwaniem edukacyjnym. Dlatego też rosnąca tendencja w tym obszarze jest optymistyczna.

Jeszcze nigdy nie jedliśmy tak zdrowo

W sierpniu, aż 19% Polaków przestrzegało tych zaleceń żywieniowych, podczas gdy 49% konsumowało duże ilości owoców i warzyw. Lato 2023 ustanawia nowy rekord pod względem tego wskaźnika.

Wyniki tych badań są oparte na danych dostarczonych przez Kantar, który zbadał liczbę konsumentów oraz częstotliwość spożycia różnych gatunków owoców i warzyw. Szczegółowe informacje dotyczące wielu odmian produktów dostępne są na stronie http://wczorajnatalerzu.pl oraz w raporcie „Jeszcze nigdy nie jedliśmy tak zdrowo”.

Lato to czas, kiedy dostępność różnorodnych warzyw i owoców osiąga swoje maksimum, a nasze posiłki stają się bardziej kolorowe i odżywcze. To idealny moment, aby wprowadzić poprawki w nawykach żywieniowych.

Dietetycy chwalą wzrost konsumpcji owoców i warzyw i podkreślają, że jest to niezwykle pozytywny trend. Wyjaśniają, że w okresie pandemii ludzie zwracali szczególną uwagę na swoje zdrowie i odporność, a warzywa i owoce były postrzegane jako klucz do zachowania dobrej kondycji. Teraz, mimo braku takiego czynnika zewnętrznego, konsumpcja nadal rośnie.

Polacy zmieniają nawyki żywieniowe

Sezon 2023 jest obiecujący i pokazuje, że Polacy zmieniają swoje nawyki żywieniowe. Coraz częściej dostrzegają związek między tym, co jedzą, a swoim samopoczuciem i wynikami zdrowotnymi. Edukacja żywieniowa odgrywa tu kluczową rolę.

Dietetycy starają się pokazać, jak powinien wyglądać zdrowy posiłek, w którym warzywa i owoce nie są jedynie dodatkiem, ale stanowią co najmniej połowę dania.

Natomiast producenci owoców i warzyw aktywnie wspierają edukację żywieniową i nawiązują współpracę z Narodowym Dniem Sportu, różnymi klubami sportowymi i sekcjami. Ta współpraca z dietetykami i ludźmi związanymi ze sportem pomaga pokazywać owoce i warzywa jako integralną część zdrowego, aktywnego stylu życia.

– podkreśla prezes Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw, Witold Boguta.

Zdrowa dieta to podstawa

Polacy stają się coraz bardziej świadomi korzyści zdrowotnych owoców i warzyw. 98% Polaków uważa je za zdrowe. Jednak brakuje wiedzy na temat odpowiedniej ilości, jaką powinniśmy spożywać, i braku odpowiednich nawyków żywieniowych. Właśnie nad tymi aspektami trzeba pracować.

Kluczem do promowania zdrowego żywienia w Polsce jest podkreślenie wartości lokalnych i sezonowych produktów. Wbrew pozorom mamy do wyboru mamy wiele rodzimych superowoców.

Najpopularniejsze superowoce dostępne w Polsce:

 • truskawki,
 • borówki,
 • jagoda kamczacka,
 • maliny,
 • jeżyny,
 • porzeczki,
 • aronia,
 • polskie minikiwi

Podsumowanie: 

Dietetycy podkreślają, że konieczne jest spolszczenie edukacji żywieniowej. Polacy muszą zrozumieć, że zdrowe nie oznacza „egzotyczne” ani „cytrusowe”. Mamy wiele doskonałych produktów podstawowych, w tym polskie superowoce, które pozwalają nam jeść zdrowo.

Zgodnie z przyjętymi normami, warzywa i owoce powinny stanowić połowę tego, co jemy w każdym posiłku.

Aby docenić polskie owoce i warzywa, warto wybrać się na samozbiory lub korzystać z owoców mrożonych i przetworów.

 Źródło: Niezalezna.pl, PAP MediaRoom, Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw

 

#sezonowe produkty

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
MaŁu
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo