KSIĄŻKA | ZGODA - rząd i służby Tuska w objęciach Putina Zamów zanim Tusk zakaże tej książki!

Owce oczyszczą rezerwat przyrody!

Owce wrzosówki wróciły do rezerwatu „Gorzowskie Murawy”. Liczące kilkadziesiąt zwierząt stado pomaga usunąć roślinność ograniczającą rozwój zbiorowisk muraw napiaskowych i kserotermicznych będących przedmiotem ochrony w tym rezerwacie przyrody.

David Mark/pixabay.com/service/license/

Jak poinformował Michał Bielewicz z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Gorzowie Wlkp., to kolejny sezon, kiedy owce pomagają w zachowaniu w dobrej kondycji terenu rezerwatu oraz ostoi Natura 2000.

Zwierzęta należą do stowarzyszenia Klub Przyrodników ze Świebodzina, które prowadzi m.in. Muzeum Łąki w Owczarach w pow. słubickim. Tam również są wypasane wrzosówki.

Bielewicz zaznaczył, że powrót owiec jest wspólną inicjatywą RDOŚ w Gorzowie, gorzowskiego magistratu oraz Stowarzyszenia Klub Przyrodników i stanowi realizację zapisów opracowanego planu zarządzania obszarem Natura 2000.

Zwierzęta przez najbliższe kilka miesięcy będą „pracować” na Gorzowskich Murawach usuwając z nich roślinność ograniczającą rozwój chronionych siedlisk przyrodniczych należących m.in. do typów muraw ostnicowych, kłosownicowych i szczotlichowych.
- wyjaśnił Bielewicz.

Dodał, że wypas owiec jest prowadzony w kwaterach ustawianych z siatki i lekkich słupków, natomiast codzienny nadzór nad owcami sprawuje pasterz zakwaterowany w namiocie turystycznym. Kiedy zwierzęta „oczyszczą” dany obszar, są przenoszone wraz z ich zagrodą w inne miejsce.

Prowadzony w ramach działań ochronnych wypas zwierząt, wspiera dodatkowo zachowanie starych, rodzimych ras zwierząt - owiec wrzosówek - odpornych na trudne warunki klimatyczne oraz choroby.
- wskazał Bielewicz.

Rezerwat przyrody Gorzowskie Murawy jest częścią obszaru Natura 2000 i należy do jednych z cenniejszych na Ziemi Lubuskiej obszarów chroniących zanikające już elementy krajobrazu roślinnego naszego kraju jakim są zbiorowiska roślin kserotermicznych i napiaskowych wraz ze specyficzną fauną bezkręgowców.

Rezerwat zajmuje kompleks wzgórz na krawędzi pradoliny Warty znajdujących się w granicach miasta Gorzowa, na terenie dawnego poligonu wojskowego. Wiosną 2018 r. został udostępniony turystom, ma wyznaczony szlak dla ruchu pieszego i rowerowego.

 



Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#styl życia #przyroda #natura #ekologia

Mariola Łukawska