Bezrobocie nadciąga nad Polskę » czytaj więcej w Gazecie Polskiej! Więcej »
Z OSTATNIEJ CHWILI
PiS zaprezentowało liderów list do PE. Wśród nich: m.in. b. premier Beata Szydło, b. szef CBA Mariusz Kamiński, europoseł Joachim Brudziński, b. szefowa MSZ Anna Fotyga, b. wiceszef CBA Maciej Wąsik oraz europoseł Adam Bielan • • •

Ciężarnym poważnie szkodzi dym papierosowy!

Ekspozycja ciężarnych kobiet na tytoniowy dym jest powszechna – zwracają uwagę badacze z Virginia Commonwealth University Massey Cancer Center i ostrzegają, że ciężarne mogą być na to narażone w pracy, w domu, czy na spotkaniu z przyjaciółką. Tymczasem z najnowszych badań wynika, że bierne palenie przez kobiety w ciąży powoduje zmiany w aktywności genów dzieci. Dotyczą one m.in. rejonów w genomie uczestniczących w rozwoju mózgu, w powstawaniu cukrzycy i nowotworów.

Uki Eiri/pixabay.com/service/license/

Autorzy nowej pracy opublikowanej w piśmie „Environmental Health Perspectives” powiązali bierne palenie z tzw. zmianami epigenetycznymi, które wpływają na aktywność genów. Takie modyfikacje mogą wpływać na ryzyko licznych chorób i powstają pod wpływem złego żywienia, stresu, zanieczyszczeń, czy właśnie dymu.

Chcemy powiedzieć matkom, że nie ma bezpiecznego poziomu ekspozycji na dym tytoniowy. Nawet małe dawki dymu pochodzące z biernego palenia wpływają na epigenetyczne znaczniki związane z rozwojem chorób. To nie znaczy, że każdy, kto był wystawiony na działanie dymu, będzie miał dziecko z jakimiś schorzeniami, ale zwiększa to ryzyko.
- podkreśla prof. Bernard Fuemmeler, autor odkrycia.

Jego zespół najpierw określił poziom nikotyny we krwi 79 kobiet w pierwszym trymestrze ciąży, a po narodzinach, sprawdził epigenetyczne zmiany u dzieci. W kolejnym etapie naukowcy wykonali podobne badanie z udziałem 115 kobiet. 

Wyższym stężeniom nikotyny towarzyszyły zmiany w genach związanych z rozwojem mózgu, także z powstawaniem raka, cukrzycy i chorób układu krążenia.

Wyniki te pokazują znaczenie czystego powietrza. Ważne jest ono nie tylko w naszych domach, ale także w otaczającym ludzi środowisku. Regulacje odnośnie czystego powietrza ograniczają palenie w miejscach publicznych, a w przypadku ciężarnych kobiet może to mieć daleko idące skutki dla ich potomstwa.
- mówi prof. Fuemmeler.

 



Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#dym papierosowy #ciąża #styl życia #lifestyle #zdrowie

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Mariola Łukawska
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo