Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

„Pokój na lato” w Muzeum Powstania Warszawskiego

Warsztaty kulinarne, ceramiczne, florystyczne i z gwary warszawskiej, koncerty i wykłady varsavianistyczne – to niektóre z ponad 60 propozycji czekających od soboty w pawilonie rekreacyjno-kulturalnym „Pokój na lato” Muzeum Powstania Warszawskiego. To już piąta odsłona pawilonu, który powstał z inicjatywy Muzeum Powstania Warszawskiego na skarpie przylegającej do placówki.

1944.pl

„Pokój na lato" to zielony kawałek miasta obok Muzeum. Tu opowiadamy Warszawę współczesną, staramy się, by mieszkający tu od niedawna albo ci, którzy przyjechali, pokochali to miasto, nauczyli się z niego korzystać w sposób spokojny, przyjemny i mądry. Chcemy by tu trochę „wyhamowali". Dookoła nas wyrasta mnóstwo wieżowców i chcemy, żeby ludzie pracujący tam po wiele godzin przyszli tu później odpocząć. „Pokój na lato" to oferta nie tylko dla osób, które w okolicy pracują lub mieszkają, ale też oczywiście dla wszystkich warszawiaków. Tu pokazujemy sposoby spędzania wolnego czasu w mieście, uczymy szacunku do zieleni. Jak co roku otwieramy np. hotel dla roślin, w którym warszawiacy wyjeżdżający na wakacje mogą zostawić swoje rośliny i my o nie będziemy dbać. Podczas zaplanowanych inicjatyw będziemy poznawać z dziećmi warszawską gwarę, będziemy uczyć się stołecznej urbanistyki i architektury, pokażemy jak spędzać weekendy na działalności artystycznej. Nauczymy jak przygotowywać ceramikę z prawdziwej gliny i zajmować się na różne sposoby zielenią. Będziemy również zachęcać do spacerowania po Warszawie i odnajdywania miejsc, których uczestnicy wcześniej nie znali. W sumie zaplanowano ponad 60 wydarzeń, w tym koncerty i warsztaty kulinarne, podczas których pokażemy jak przygotowywać bardzo różne posiłki, także kuchni azjatyckiej.

– mówił dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski.

Zastępca dyrektora Muzeum, szef Instytutu Stefana Starzyńskiego Dariusz Gawin dodał, że idea ta nawiązuje również do Warszawy pokolenia powstańców, którzy na „letnie wywczasy" jeździli do podwarszawskiego Józefowa, Podkowy Leśnej czy Milanówka.

Stąd też nasza nazwa „Pokój na lato", bo ci młodzi ludzie często wynajmowali sobie tam na lato pokój. I siedzieli tam dwa-trzy tygodnie, ganiając po tych lasach okolicznych i to był jedyny sposób spędzania wakacji. I my do tego nawiązujemy. W tym miejscu chodzi więc o takie spowolnienie i „wywczas".

– zaakcentował.

Otwarcie „Pokoju na lato" zaplanowano na najbliższą sobotę. Zainauguruje go koncert Stanisławy Celińskiej, która wystąpi z ośmioosobowym zespołem pod kierownictwem Macieja Muraszko. Później będą tańce i zabawa z warszawskim DJ Kozakiem. Koncerty będą ważną częścią kalendarza imprez miejsca. Jedną z artystek będzie Alicja Majewska, która wystąpi 12 lipca. Piosenkarka podkreśliła podczas konferencji, że cieszy się, że dzięki temu będą jej mogły posłuchać osoby, które nie mają możliwości wzięcia udziału w koncertach biletowanych. Koncerty dadzą również m.in. raper Ten Typ Mes, czyli Piotr Szmidt, Krystyna Prońko, Mela Koteluk i Organek.

 

 Źródło: dzieje.pl, 1944.pl

 

#Muzeum Powstania Warszawskiego #Pokój na lato #akcja letnia #pawilon kulturalny

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Magdalena Łysiak
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo