Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Męczeństwo Polaków w obozie NKWD w Gruzji

W latach 1945-1947 w obozie kontrolno-filtracyjnym NKWD nr 0331 w Kutaisi zginęło z głodu i wycieńczenia kilkuset polskich patriotów, w większości żołnierzy Armii Krajowej z Wileńszczyzny. Na terenie prowizorycznych cmentarzy, gdzie spoczywają ich ciała, chowano również przedstawicieli innych narodowości – Japończyków, Litwinów, Łotyszy, Estończyków, Rosjan, Ukraińców i innych. Szczegółowe ustalenie miejsca pochówku konkretnych szczątków polskich ofiar jest bardzo trudnym wyzwaniem, jednak nie niemożliwym. Obowiązkiem Państwa Polskiego jest upamiętnienie miejsca ich spoczynku jako ważnego martyrologium.

Więźniowie przy budowie Kanału Białomorsko-Bałtyckiego
Więźniowie przy budowie Kanału Białomorsko-Bałtyckiego

Z inicjatywy Mariusza Maszkiewicza, Ambasadora RP w Tbilisi, w dniu 1 marca 2019 r. odbyło się w Kutaisi robocze spotkanie z miejscowymi władzami gruzińskimi, kościołami oraz przedstawicielami lokalnej społeczności. Wzięli w  w nim udział dr Dariusz Rogut, dyrektor Oddziału IPN w Łodzi, autor wydanej w 2003 r. publikacji Polacy z Wileńszczyzny w obozach sowieckich „saratowskiego szlaku” 1945–1949, w której opisany został m.in. obóz nr 0331 w Kutaisi oraz prof. Włodzimierz Suleja, dyrektor Biura Badań Historycznych IPN.

Ikonka wykonana w Jełszance, na odwrocie jest napis Saratów–Kutaisi 1945-46

Na spotkaniu przekazano informacje o powojennych losach Polaków w łagrach NKWD na terytorium Gruzji. Mieszkańcy Kutaisi dostali też dwujęzyczne, blisko 170-stronicowe opracowanie przygotowane na podstawie materiałów dr. Dariusza Roguta dokumentujących śmierć i męczeństwo Polaków w Kutaisi. Polska delegacja ma nadzieję na wypracowanie jak najlepszej formy wspólnego upamiętnienia ofiar sowieckich represji po II wojnie światowej.

 



Źródło: ipn.gov.pl

 

#Gruzja #obóz NKWD #polskie ofiary

Magdalena Łysiak