Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Starożytny grobowiec na japońskim parkingu

Parking w japońskim mieście Nara stał się miejscem sensacyjnego odkrycia, kiedy postanowiono zasadzić na klombie ozdobne krzewy. Po usunięciu starej roślinności i części ziemi oczom robotników zaczęły ukazywać się różne artefakty: m.in. dwa żelazne miecze, groty strzał, przedmioty związane z jeździectwem, wykwintna biżuteria z bursztynu i gliniane garnki. Archeolodzy wezwani na miejsce odkopali starożytny grób. Niedaleko parkingu znajduje się słynna świątynia Horyuja.

Starożytna kamienna komora grobowa została znaleziona pod tym klombem
arch. Miejska Rada Oświaty Ikaruga

Komora grobowa mierzyła ok. 3,8 metra długości, 1,6 metra szerokości i 1 metr wysokości. Co ciekawe nie miała zwyczajowego kamiennego sufitu, co  skłoniło zespół do spekulacji, że kamienie mogły zostać wykorzystane w budowie świątyni, która została ukończona na początku siódmego wieku.

Możliwe, że kamienie sufitowe zostały usunięte do wykorzystania przy budowie świątyni Horyuji i pałacu Ikaruga, gdzie książę Shotoku (w wpływowy przywódca polityczny epoki) mieszkał ze swoją rodziną. W tym momencie kamienna komora mogła zostać zasypana wraz z tymi wszystkimi przedmiotami.

– powiedział Naohiro Toyoshima, profesor archeologii na Uniwersytecie Nara i członek zespołu badawczego.

Nara, miasto w Japonii z bogatym dziedzictwem historycznym i kulturowym, jest miejscem, gdzie znajduje się bogaty zespół grobowców pogrzebowych z  okresu Kofun, który trwał od III do VII wieku naszej ery. Grobowce te mają kształt dziurki od klucza. Charakteryzują się kolistą podstawą połączoną z większą, prostokątną lub trapezową strukturą. Chowano w nich elitę – władców, wojowników i szlachtę. Wśród grobowców wyróżnia się Ishibutai Kofun w wiosce Asuka pochodzący z VI wieku. Zmarłych chowano w kamiennych lub drewnianych komorach pogrzebowych, wraz z całym swym dobytkiem, bogato zdobionymi przedmiotami codziennego użytku takimi jak broń, biżuteria, ceramika i przedmioty osobiste, mające towarzyszyć zmarłemu w życiu pozagrobowym.

 



Źródło: niezależna.pl; ancient-originis.net

 

#odkrycia archeologiczne #Japonia #starożytne grobowce #Nara

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Magdalena Łysiak
Wczytuję ocenę...
Wideo