Bodnar kontra Giertych » więcej w Gazecie Polskiej! CZYTAJ TERAZ »

Muzeum przy Rakowieckiej pokazuje prawdziwe oblicze komunizmu. ZOBACZ miejsce kaźni polskich patriotów!

Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL mieszczące się w byłym areszcie przy ul. Rakowieckiej w Warszawie robi ogromne wrażenie. Po zainstalowaniu w powojennej Polsce sowieckich władz było ono centralnym więzieniem Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, gdzie w okrutny i systemowy sposób przesłuchiwano, prześladowano, i mordowano polskich patriotów. Do dzisiaj historycy nie są w stanie precyzyjnie określić liczby osób, które zostały zakatowane przez komunistów w sfingowanych śledztwach lub zmarły wskutek więzienia w nieludzkich warunkach.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Dziś po raz czternasty w całym kraju obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uchwalenie przez polski parlament święta dedykowanego niezłomnym żołnierzom powojennego podziemia niepodległościowego było konsekwencją inicjatywy śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Data upamiętnia komunistyczną zbrodnię na przywódcach IV Zarządu Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” (WiN) – Łukaszu Cieplińskim i sześciu jego najbliższych współpracownikach, którzy 1 marca 1951 r. zamordowani zostali strzałem w tył głowy w mokotowskim więzieniu przy ul. Rakowieckiej. 

Hołd dla Wyklętych w całej Polsce 

Oficjalne obchody państwowe miały miejsce w byłym Areszcie Śledczym Warszawa-Mokotów, w którym obecnie mieści się Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.

Podczas uroczystości dyrektor muzeum Adrianna Garnik podkreśliła, że WiN „był jedną z największych powojennych organizacji, która się przeciwstawiała narzuconemu przez sowietów reżimowi komunistycznemu”. - Według badań historyków w więzieniu wykonano wyroki śmierci na ponad 320 osobach, wielu zamęczono podczas brutalnych przesłuchań - przypomniała.

Dodała, że przez więzienie przy Rakowieckiej „przeszło wiele dzielnych kobiet i mężczyzn dążących różnymi drogami do niepodległej Polski. Ich drogi przecięły się tu, w tym miejscu”.

Podczas uroczystości odczytany został też okolicznościowy list Prezydenta RP, w którym Andrzej Duda podkreślił, że pamięć o żołnierzach wyklętych została przechowywana w rodzinach, społecznościach lokalnych, „a w ostatnich dekadach została przywrócona całemu narodowi”. - Pamięć o nich jest naszą patriotyczną powinnością i obowiązkiem niepodległej, suwerennej Rzeczpospolitej – napisał prezydent.

Obecny na uroczystości prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki zaznaczył, że śmierć żołnierzy podziemia antykomunistycznego „nie była przegraną ani porażką”. - Była końcem pięknej służby dla Rzeczpospolitej. A dziś dla nas wszystkich jest zobowiązaniem (…) wobec przyszłości - ocenił.

- Nie da się zbudować narodowej wspólnoty, nie da się pielęgnować tożsamości Polaków bez wspólnego przeżywania historii, bez refleksji o historii i bez odwołania do nurtu niepodległościowego 

– przekonywał prezes Nawrocki.

Obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych miały miejsce także w wielu innych miejscach kaźni polskich patriotów oraz poświęconych im nekropoliach w całej Polsce.

Na podstawie decyzji, którą 29 lutego 2016, w przeddzień Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych podpisał ówczesny minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, budynki byłego aresztu śledczego Warszawa-Mokotów przekształcono na siedzibę muzeum upamiętniającego wszystkich polskich obywateli, którzy spotkali się z represjami ze strony komunistycznych oprawców po II wojnie światowej - Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Dzięki tej decyzji miejsce kaźni polskich patriotów stało się dostępne dla zwiedzających. 

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP, x.com

 

#Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

redakcja
Wideo