Setki tysięcy imigrantów wjadą do Polski. Dziesiątki milionów do Europy » czytaj więcej w Gazecie Polskiej! Więcej »

Lud, który zniknął z powierzchni ziemi

Lud Tartessos stworzył cywilizację we wczesnej epoce żelaza na Półwyspie Iberyjskim, na terenie dzisiejszej południowo-zachodniej Hiszpanii. Zbudował swoją potęgę dzięki dostępowi do cennych metali m.in. złota, miedzi i cyny. Był ważnym partnerem handlowym dla Fenicjan. Archeolodzy pracujący na wykopaliskach w hiszpańskim Casas del Turuñuelo, w pobliżu wybrzeża Morza Śródziemnego, odkryli miejsce wykorzystywane przez Tartessos do składania ofiar ze zwierząt. Chociaż od dawna wiadomo, że było to często praktykowane przez ludy europejskie, to jednak nie znaleziono aż tak dużo miejsc potwierdzających te rytuały.

Miejsce składania ofiar ze zwierząt
Construyendo Tarteso - Construyendo Tarteso / CC-BY 4.0

Zespół naukowców pod kierownictwem archeolog Marii Pilar Iborra Eres z Walenckiego Instytutu Konserwacji i Restauracji zbadał szczątki zwierząt, które znaleziono zakopane w zrujnowanej budowli, celowo niegdyś zniszczonej. Wykopaliska ujawniły szczątki 52 zwierząt m.in. koni, bydła domowego, świń i jeden… pies. Dorosłe konie stanowiły większość ofiar. W sumie odzyskano około 6770 pojedynczych kości. Na podstawie ich ułożenia badacze byli w stanie wyciągnąć wnioski na temat tego, jak dokonywano ofiar. Najpierw zwierzęta zostały zabite i pochowane w całości, ich szkielety były nienaruszone. Ale szkielety najpóźniejsze wykazały, że przed zakopaniem usunięto z nich mięso. Być może wiązało się to z jakimś rodzajem rytualnego posiłku.

Badanie to rzuca światło zarówno na kolejność ofiar zwierząt, jak i na obrzędy oraz zawiązane z nimi uczty – napisali badacze w artykule w czasopiśmie PLOS ONE.

Hiszpańscy archeolodzy zauważyli też, że to miejsce składania ofiar było używane przez wiele lat i że praktyki Tartessów w Casas del Turuñuelo są  niezwykłe z dwóch powodów. Z jednej strony najwyraźniej dbali oni o to, by tylko dorosłe zwierzęta były składane w ofierze. Z drugiej – poświęcili tak wiele koni, czego nie praktykowano w innych kulturach epoki żelaza. Być może zwierzęta te złożone w ofierze, aby mogły dołączyć w zaświatach do swoich zmarłych panów. Są to jednak tylko domysły, gdyż niewiele wiadomo o tym, kim byli i w co wierzyli Tartessowie. Wiemy, że specjalizowali się w metalurgii, byli również mistrzami budowy statków. Byli pierwszą cywilizacją iberyjską, która nawiązała kontakt ze społeczeństwami w północnej Afryce, na Bliskim Wschodzie i w południowej Europie, a ich metafizyczne i religijne wierzenia mogły powstać w pewnym stopniu pod wpływem tych kontaktów. Do V wieku p.n.e. Tartessowie zniknęli praktycznie bez śladu, nie wiadomo, co przyniosło koniec ich historii.

 Źródło: ancient-origins.net

 

#ofiary ze zwierząt #epoka żelaza #Półwysep Iberyjski #Tartessos #zaginiona cywilizacja

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
Magdalena Łysiak
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo