Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

Błogosławieni Ulmowie – patronami Podkarpacia

Błogosławieni Józef i Wiktoria Ulmowie wraz z dziećmi zostali patronami województwa podkarpackiego. Taką decyzje podjęli w niedzielę podczas uroczystej sesji w Muzeum-Zamku w Łańcucie radni sejmiku województwa podkarpackiego.

Rodzina Ulmów
archiwum - IPN/Rzeszów

Przed rozpoczęciem sesji odczytany został list prezydenta Andrzeja Dudy, który napisał, że męczeńska śmierć Ulmów niesie wielkie, uniwersalne przesłanie wiary i człowieczeństwa.

Dlatego z głęboką satysfakcją przyjąłem decyzję Stolicy Apostolskiej dla prośby społeczności tego regionu, by rodzinę Ulmów uznać za patronów województwa podkarpackiego. Mieszkańcy tej ziemi od pokoleń służą Bogu i ojczyźnie (...) Tutaj zawsze trwała polskość równa i nieugięta, a zarazem przyjazna dla innych, gościnna i otwarta na dialog.

W ocenie Dudy, przyjęcie Ulmów za patronów to także opowiedzenie się za takimi wartościami, które kształtowały historię i tożsamość regionu. Natomiast marszałek woj. podkarpackiego Władysław Ortyl podkreślił, że Ulmów nawet wizja śmierci nie odarła z godności. Postawa rodziny Ulmów wpisuje się od lat w zasady naszego regionu, którym hołdują mieszkańcy regionu – dodał i podkreślił, że warto mieć takich opiekunów, jak rodzina Ulmów, bo byli postępowi, empatyczni, dbający o rodzinę i wspólnotę, a przede wszystkim wierni Bogu… Ortyl zaznaczył, że patroni, którzy wyznaczają kierunek postępowania są nam potrzebni. Od dziś musimy postępować tak, żeby rodzina Ulmów była z nas dumna.

Wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul dodała, że Ulmowie podjęli ogromne ryzyko i otworzyli swoje serca na Żydów, dając im schronienie przed niemieckimi oprawcami i nadzieję na przeżycie:

Nie zważając na ogromne ryzyko wielu Polaków w poczuciu ludzkiej solidarności ratowało swoich żydowskich sąsiadów. Niosąc im pomoc stawali się cichymi bohaterami. Jednym z tych cichych bohaterów była rodzina Ulmów. Kierowali się poczuciem moralnego obowiązku i człowieczeństwem.

Rodzina Ulmów jest symbolem niezwykłej siły ducha, godności, miłości i poświęcenia.

Głos zabrał też metropolita przemyski abp Adam Szal, który podziękował stowarzyszeniom katolickim za inicjatywę ustanowienia rodziny Ulmów patronami województwa.

Rodzina Ulmów jest wzorem dla rodzin. Na licznych zdjęciach Ulmów widać, że dzieci były skromnie ubrane, ale były szczęśliwe, bo rodzice mieli dla nich czas. Sadzę, że to przekaz, abyśmy wspierali rodziny. Proszę panią wojewodę, pana marszałka, abyśmy zwrócili uwagę na rodziny naszego Podkarpacia.

Hierarcha przypomniał, że w niedzielę po raz pierwszy w Kościele jest obchodzone liturgiczne wspomnienie rodziny Ulmów. W tym dniu, 7 lipca 1935 roku, w kościele w Markowej Ulmowie wzięli ślub.

Wiceprezes IPN Mateusz Szpytma przypomniał, że samorząd podkarpacia wybudował Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów. To była jedna z najważniejszych decyzji w ostatnich latach, jeśli chodzi o pamięć historyczną Polaków. Dziękuję za nią.

W przyjętym przez aklamację stanowisku można przeczytać m.in.

Samarytanie z Markowej są symbolem bezinteresownej miłości do drugiego człowieka, a ich beatyfikacja jeszcze bardziej podkreśliła fakt, iż są w życiu wartości, które nadają mu pełny wymiar człowieczeństwa. Samorząd województwa podkarpackiego był jedną z pierwszych instytucji, które rozpoczęły proces przywracania pamięci i należytego miejsca w historii rodzinie Ulmów i wielu innych Polaków, którzy podczas wojny wykazali się podobnie heroiczną postawą.

Józef i Wiktoria Ulmowie i ich siedmioro dzieci zostali zamordowani przez Niemców 24 marca 1944 roku. Niemcy zgładzili też Żydów ukrywanych przez Ulmów. W 1995 roku Wiktoria i Józef Ulmowie zostali pośmiertnie uhonorowani przez izraelski Instytut Yad Vaszem tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Beatyfikacja całej rodziny odbyła się 10 września 2023 roku w Markowej.

 Źródło: pap.pl

 

#II wojna światowa #zbrodnie niemieckie #Polacy pomagający Żydom #rodzina Ulmów #Podkarpacie

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Magdalena Łysiak
Wczytuję ocenę...
Wideo