Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Czy odnajdziemy prochy Mochnackiego?

Premier Mateusz Morawiecki przypomniał, że niedawno minęła 186. rocznica śmierci Maurycego Mochnackiego, który zmarł 20 grudnia 1834 roku w Auxerre we Francji. Ambasada RP w Paryżu pracuje nad umożliwieniem identyfikacji jego prochów. Jako przedstawiciel Polski wreszcie w pełni niepodległej i realizującej swoje aspiracje do bycia silnym i znaczącym krajem w Europie, czułem się zobowiązany, aby rozpocząć prace zmierzające do sprowadzenia do kraju jednego z naszych wielkich rodaków. Po poszukiwaniach archiwalnych i uzgodnieniach z prefekturą, ambasada RP w Paryżu pracuje z władzami miasta Auxerre nad umożliwieniem identyfikacji prochów Maurycego Mochnackiego złożonych na miejscowym cmentarzu. Mam nadzieję, że nasze starania jak najszybciej zakończą się sukcesem - powiedział premier.

Maurycy Mochnacki (1803-1834) był działaczem politycznym i niepodległościowym, a także literaturoznawcą i teoretykiem romantyzmu. Studiował na Uniwersytecie Warszawskim, skąd został w 1823 r. relegowany z rozkazu księcia Konstantego Romanowa za przynależność do Związku Wolnych Polaków, zrzeszającego patriotycznie nastawionych studentów UW.

Był uczestnikiem sprzysiężenia Piotra Wysockiego. Wziął udział w powstaniu listopadowym; walczył m.in. w bitwie pod Olszynką Grochowską, gdzie został ranny. Został odznaczony orderem Virtuti Militari. Po upadku powstania emigrował do Francji, 

 Źródło: pap.pl

 

#Francja #Mateusz Morawiecki #premier RP #powstanie listopadowe #Maurycy Mochnacki

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Wczytuję ocenę...
Wideo