Koszulka NIEMIECKO - RUSKA SZAJKA TUSKA Zamów już TERAZ!

776 lat temu Mongołowie przerwali hejnał krakowski

28 marca 1241 roku wojska mongolskie, po zdobyciu Sandomierza ruszyły w kierunku Krakowa. Skutkiem ich szturmu było niemal całkowite zniszczenie miasta. Ocalał jedynie kościół Św.

mariacki.com
28 marca 1241 roku wojska mongolskie, po zdobyciu Sandomierza ruszyły w kierunku Krakowa. Skutkiem ich szturmu było niemal całkowite zniszczenie miasta. Ocalał jedynie kościół Św. Andrzeja, a w nim niewielka grupa mieszkańców. Być może z czasów tego właśnie najazdu pochodzi legenda o przerwanym hejnale z wieży mariackiej, choć napewno nie była to znana nam dzisiaj wieża mariacka.

Symulacja komputerowa zabudowy Krakowa we wczesnym średniowieczu potwierdza prawdopodobieństwo, że legenda o trębaczu przeszytym strzałą mongolską jest prawdą. Mury miejskie, których przebieg wyznaczają Planty, powstały po obu najazdach tatarskich. W XIII w. otoczone murami podgrodzie, zwane Okołem, przylegało do wawelskiego wzgórza i kończyło się na dzisiejszych ul. Dominikańskiej i Zwierzynieckiej. Ówczesny kościół pw. Najświętszej Marii Panny był niewielkim romańskim kościołem parafialnym położonym poza murami. Wyglądał jak kościoły w Czerwińsku nad Wisłą czy w Tumie koło Łęczycy. Jego wieże nie były więc takie wysokie jak dzisiejszego kościoła Mariackiego. Być może więc trębacz stojący w oknie wieży romańskiej chciał ostrzec straże miasta przed naciągającym wojskiem i zginął zabity przez tatarskiego łucznika.


Kościół św. Andrzeja, jedyny który ocałał podczas pierwszego najazdu mongolskiego

 



Źródło: wikipedia.pl,niezalezna.pl

 

#Kraków #najazd #Tatarzy

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo