Tortury zemstą za naruszenie wpływów » więcej w Gazecie Polskiej! CZYTAJ TERAZ »

Policjanci, którzy zostali Cichociemnymi

Konferencja „Funkcjonariusze policji państwowej - Cichociemni żołnierze AK” odbyła się dziś w Sejmie.

Rafał Zambrzycki/sejm.gov.pl
Konferencja „Funkcjonariusze policji państwowej - Cichociemni żołnierze AK” odbyła się dziś w Sejmie. Ekspozycja upamiętnia dziewięciu byłych funkcjonariuszy Policji Państwowej, którzy wstąpili w szeregi Cichociemnych. Otwarto też wystawę okolicznościową, na której zaprezentowane zostały sylwetki bohaterów: kpt. Franciszka Cieplika, ppor. Tadeusza Kobylińskiego, mjr. Bolesława Kontryma, mjr. Zygmunta Milewicza, plut. Michała Parady, mjr. Jana Piwnika, por. Tadeusza Starzyńskiego, mjr. Piotra Szewczyka oraz rtm. Józefa Zabielskiego.  

Gości wśród których byli m.in. przedstawiciele Komendy Głównej Policji, Biura Ochrony Rządu i Jednostki Wojskowej GROM powitał wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki i podziękował za przybycie na „konferencję poświęconą najdzielniejszym z dzielnych, najwierniejszym z wiernych”. Z kolei marszałek Sejmu Marek Kuchciński skierował do uczestników list, w którym odniósł się do znaczenia historii dla naszej tożsamości narodowej.

Pamięć jest wspólnym spoiwem naszej narodowej tożsamości. Konferencja upamiętniająca dziewięciu byłych funkcjonariuszy Policji Państwowej, którzy wstąpili w szeregi Cichociemnych żołnierzy AK jest wyrazem szacunku dla ludzi, którzy podjęli trud walki o niepodległość Ojczyzny. To również dowód pamięci o tych, którzy za wolność Polski gotowi byli zapłacić ceną najwyższą

– czytamy w liście. 

Bohaterstwo i odwaga Cichociemnych, ale również ich determinacja w walce o wolną i niepodległą Ojczyznę sprawiły, że przez wiele lat władze komunistyczne próbowały wykreślić ich zasługi z kart historii. Jednak w ludzkich umysłach i sercach  pozostawały wciąż żywe wspomnienia o tych wyjątkowych ludziach

- podkreślił marszałek.

Natomiast Jarosław Zieliński, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji wspomniał o nowo powstałym Biurze Historii i Tradycji Policji:

Chcemy bardzo mocno stawiać na etos służby państwowej, służby policyjnej w tym przypadku. Podstawą tego etosu jest patriotyzm. (…) Bo trudno wyobrazić sobie dobrą służbę państwu formacji mundurowych bez umiłowania  Ojczyzny, a tego oddania, patriotyzmu uczy poświęcenie naszych przodków.

Na mocy uchwały Sejmu RP rok 2016 obchodzimy jako rok Cichociemnych.

 Źródło: sejm.gov.pl

 

#Armia Krajowa #Sejm RP #policja #Cichociemni

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Wczytuję ocenę...
Wideo