Koszulka NIEMIECKO - RUSKA SZAJKA TUSKA Zamów już TERAZ!

Piąta dawka szczepionki przeciw COVID-19. Od kiedy? Sprawdź!

"Rekomendujemy V dawkę szczepienia przeciw COVID-19 tym, którzy przyjęli jako IV dawkę szczepionkę jednowalentną, przekroczyli 60 lat lub mają upośledzoną odporność albo pracują w podmiotach medycznych" – oznajmił dziś minister zdrowia Adam Niedzielski.

Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com/geralt

Zaznaczył, że akcja szczepienia V dawką rozpocznie się 15 kwietnia br. Jednocześnie poinformował o zasadach szczepienia przeciw COVID-19 kolejną adaptowaną dawką.

"Przez ostatnie tygodnie analizowaliśmy, jak sytuacja wygląda w innych krajach, zapytaliśmy również naszych ekspertów o zalecenia i po dwóch tygodniach dyskusji wczoraj na sztabie, który zajmuje się zagadnieniami covidowymi, podjęliśmy decyzję"

– powiedział Niedzielski.

Podkreślił, że Ministerstwo Zdrowia będzie rekomendowało przyjęcie V dawki tym osobom, które przyjęły IV dawkę w postaci szczepienie jednowalentnego.

"Obecna szczepionka jest biwalentna, czyli ukierunkowana na co najmniej dwa szczepy wirusa covidowego"

– mówił.

"Podjęliśmy decyzję, że te osoby, które otrzymały jako IV dawkę szczepionkę jednowalentną, będą miały możliwość zaszczepienia się szczepionką najnowszą"

– podkreślił minister zdrowia.

Drugi warunek, jaki powinny spełniać osoby, którym ministerstwo rekomenduje szczepienie V dawką, to wiek.

"Kierujemy je do osób 60 plus, bo to jest grupa ryzyka, jeżeli chodzi o zachorowania na COVID-19"

– mówił Niedzielski

"Według naszej wiedzy ok. 1,8 mln spełnia te kryteria, czyli jest w wieku powyżej 60. roku życia i przyjęło jako IV dawkę dawkę jednowalentną"

– wyliczył minister.

Podkreślił, że oprócz tej grupy ministerstwo zaleca szczepienia V dawką personelowi medycznego i osobom mającym upośledzenia systemu immunologicznego.

"Całą akcję szczepienia i przyjmowania V dawki, co wiąże się z wystawieniem skierowań, będziemy chcieli rozpocząć 15 kwietnia br."

– zaznaczył minister zdrowia.

Po decyzji Komisji Europejskiej dopuszczającej tzw. celowane szczepionki prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych Grzegorz Cessak informował we wrześniu ub.r., że badania wykazały, że adaptowane szczepionki zapewniają większą ilość przeciwciał zdolnych do neutralizacji wariantu omikron BA.1 w porównaniu z monowalentnymi szczepionkami opartymi na pierwotnym szczepie. Ponadto – jak podnosił – przeciwciała wytworzone przez te szczepionki mogą skuteczniej neutralizować inne podwarianty omikronu, w tym BA.2, BA.2.75 i BA.5.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#COVID-19 #koronawirus #Polska

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
az
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo