Z OSTATNIEJ CHWILI
Senat przyjął bez poprawek nowelę ustawy, zgodnie z którą, gdy Wigilia przypada w niedzielę, to handel pracuje w dwie niedziele poprzedzające 24 grudnia • • •

Piąta dawka szczepionki przeciw COVID-19. Od kiedy? Sprawdź!

"Rekomendujemy V dawkę szczepienia przeciw COVID-19 tym, którzy przyjęli jako IV dawkę szczepionkę jednowalentną, przekroczyli 60 lat lub mają upośledzoną odporność albo pracują w podmiotach medycznych" – oznajmił dziś minister zdrowia Adam Niedzielski.

Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com/geralt

Zaznaczył, że akcja szczepienia V dawką rozpocznie się 15 kwietnia br. Jednocześnie poinformował o zasadach szczepienia przeciw COVID-19 kolejną adaptowaną dawką.

"Przez ostatnie tygodnie analizowaliśmy, jak sytuacja wygląda w innych krajach, zapytaliśmy również naszych ekspertów o zalecenia i po dwóch tygodniach dyskusji wczoraj na sztabie, który zajmuje się zagadnieniami covidowymi, podjęliśmy decyzję"

– powiedział Niedzielski.

Podkreślił, że Ministerstwo Zdrowia będzie rekomendowało przyjęcie V dawki tym osobom, które przyjęły IV dawkę w postaci szczepienie jednowalentnego.

"Obecna szczepionka jest biwalentna, czyli ukierunkowana na co najmniej dwa szczepy wirusa covidowego"

– mówił.

"Podjęliśmy decyzję, że te osoby, które otrzymały jako IV dawkę szczepionkę jednowalentną, będą miały możliwość zaszczepienia się szczepionką najnowszą"

– podkreślił minister zdrowia.

Drugi warunek, jaki powinny spełniać osoby, którym ministerstwo rekomenduje szczepienie V dawką, to wiek.

"Kierujemy je do osób 60 plus, bo to jest grupa ryzyka, jeżeli chodzi o zachorowania na COVID-19"

– mówił Niedzielski

"Według naszej wiedzy ok. 1,8 mln spełnia te kryteria, czyli jest w wieku powyżej 60. roku życia i przyjęło jako IV dawkę dawkę jednowalentną"

– wyliczył minister.

Podkreślił, że oprócz tej grupy ministerstwo zaleca szczepienia V dawką personelowi medycznego i osobom mającym upośledzenia systemu immunologicznego.

"Całą akcję szczepienia i przyjmowania V dawki, co wiąże się z wystawieniem skierowań, będziemy chcieli rozpocząć 15 kwietnia br."

– zaznaczył minister zdrowia.

Po decyzji Komisji Europejskiej dopuszczającej tzw. celowane szczepionki prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych Grzegorz Cessak informował we wrześniu ub.r., że badania wykazały, że adaptowane szczepionki zapewniają większą ilość przeciwciał zdolnych do neutralizacji wariantu omikron BA.1 w porównaniu z monowalentnymi szczepionkami opartymi na pierwotnym szczepie. Ponadto – jak podnosił – przeciwciała wytworzone przez te szczepionki mogą skuteczniej neutralizować inne podwarianty omikronu, w tym BA.2, BA.2.75 i BA.5.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#COVID-19 #koronawirus #Polska

az
Wczytuję ocenę...
Komentarze (16)
Anonim 19.06.2023 13:55
Oglądnięcie sobie ludziska the great awakening I zobaczcie co tak naprawdę się wydarzyło i obecnie dzieje. To naprawdę dobry i obiektywny dokument.
Anonim 31.03.2023 18:03
Byłem ozdrowieńcem. Nie powiem, 11 dni leżałem plackiem, a potem ledwo ledwo. Zaszczepiłem się. Nie powiem. Po pierwszej dawce przeszło mi większość powikłań. Po drugiej ok. Ale po trzeciej do dziś nie mogę się pozbierać. Uczucie zamulenia organizmu, brak wydolności, koszmar. Za dużo tego dobrego. Żywcem już mnie na nic nie zaszczepią.
Figostary 31.03.2023 13:39
  • Komentarze: 3511
Piąta dawka tylko dla p. Jandy i przyjaciół . Oczywiście poza kolejnością .
arni_g 31.03.2023 13:59
  • Komentarze: 15657
100/100 i...Pyrcia z Horbanem
Anonim 31.03.2023 13:38
To dopiero afera tysiąclecia, tylko cicho sza, bo umoczeni od Brukseli po felczera na wsi.
Zobacz wszystkie »
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo