Tajemnice sędziego, agenta Łukaszenki » więcej w Gazecie Polskiej! CZYTAJ TERAZ »

Szczepienia w aptekach? Komu farmaceuci będą mogli podać preparat przeciw COVID-19 na miejscu?

Szczepienia to dobry przykład, jak można zwiększyć dostępność do potrzebnych usług zdrowotnych dzięki farmaceutom. Oczywiście, jak w przypadku każdego nowego rozwiązania, należy działać rozsądnie. I dobrze przygotować się do wdrożenia. Z Anną Szydłowską, farmaceutką i dyr. ds. opieki farmaceutycznej sieci Gemini Polska, rozmawia Maciej Pawlak

Ali Raza/pixabay.com/service/license/

Jak Pani ocenia pomysł szczepienia się w aptekach? 

Apteka jest często pierwszym miejscem, w którym pacjenci poszukują wsparcia i pomocy. Zaś farmaceuci to grupa zawodowa, która szczególnie dobrze rozumie potrzeby zdrowotne oraz codzienne problemy lokalnych społeczności. Jednocześnie przedstawiciele tej profesji mają szeroką wiedzę i kompetencje, które pozostają niewykorzystane, gdy ich rolę sprowadzimy wyłącznie do sprzedaży leków. Dlatego tak ważne jest rozwijanie opieki farmaceutycznej, która może istotnie odciążyć system ochrony zdrowia i przynieść ogromne korzyści pacjentom. Szczepienia to dobry przykład, jak można zwiększyć dostępność do potrzebnych usług zdrowotnych dzięki farmaceutom. Oczywiście, jak w przypadku każdego nowego rozwiązania, należy działać rozsądnie. I dobrze przygotować się do wdrożenia. 

Czy farmaceuci są gotowi do przeprowadzania szczepień i otwarci na takie wyzwania?

Otwartość na zmiany i nowości to oczywiście kwestia bardzo indywidualna. Myślę jednak, że globalnie, jako środowisko, jesteśmy przekonani, że szczepienia to dobry kierunek. Dowodem może być m.in. powstanie Koalicji na rzecz szczepień w aptekach poprzez zrzeszenie Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy, Naczelnej Izby Aptekarskiej oraz Związku Zawodowego Pracowników Farmacji. Ewentualne kwestie sporne dotyczą już bardziej „jak?” i „kiedy”. Większość przedstawicieli branży skłania się w kierunku stopniowego wprowadzania takiej usługi. Może się jednak okazać, że za sprawą pandemii cały proces przyspieszy. Farmaceuci, którzy przejdą specjalne szkolenia, są dobrze przygotowani do szczepień. W całym kraju obecnie odbywają się szkolenia prowadzone przez wyspecjalizowane Centra Medycznego Kształcenia Podyplomowego. Kursy obejmują zarówno część teoretyczną, jak i zajęcia praktyczne. Według danych Naczelnej Rady Aptekarskiej z początku kwietnia, do udziału w nich zgłosiło się dotąd ok. 7 tys. farmaceutów, z czego 5 tys. ukończyło już szkolenie teoretyczne. Budujemy zatem solidne zaplecze kompetencyjne. Teraz czekamy jeszcze na wytyczne dotyczące rozwiązań organizacyjnych i logistycznych dla aptek. W międzyczasie przeszkoleni farmaceuci mogą podejmować pracę w punktach populacyjnych.

Anna Szydłowska, farmaceutka i dyr. ds. opieki farmaceutycznej sieci Gemini
[Anna Szydłowska, farmaceutka i dyr. ds. opieki farmaceutycznej sieci Gemini]

Odpowiednie przygotowanie miejsca wykonywania świadczenia wydaje się bardzo istotne, czy szczepienie jest możliwe w każdej aptece?

To kwestia ustalenia kompleksowego modelu i schematu postępowania dla aptek. Od logistyki, przechowywania i przygotowania szczepionek, poprzez badanie kwalifikacyjne pacjentów, samo zaszczepienie, obserwację reakcji poszczepiennych, kontaktu monitującego ew. działania niepożądane etc. Warto przy tym zaznaczyć, że w wielu przypadkach infrastruktura apteki daje duże możliwości aranżacji osobnej przestrzeni do przeprowadzenia szczepienia - na przykład na ekspedycji. Dobrze byłoby jednak oprzeć się o centralne wytyczne jakościowe i organizacyjne. Pamiętajmy, że raz wypracowane zasady posłużą nam do rozwijania także innych usług z zakresu opieki farmaceutycznej, m.in. szczepień przeciwko innym chorobom jak grypa, prostej diagnostyki np. pomiaru ciśnienia, porad instruktażowych, przeglądu lekowego etc. 

A bezpieczeństwo? Co trzeba wziąć pod uwagę? 

W kwestii bezpieczeństwa ważne jest badanie kwalifikacyjne. Na jego podstawie farmaceuta oceni czy w danym przypadku jest w stanie przeprowadzić szczepienie, czy wymaga konsultacji z lekarzem. Farmaceuci w innych krajach na ogół nie szczepią dzieci, osób z przeciwwskazaniami, kobiet w ciąży czy osób z objawami choroby. Dodatkowe elementy, które są niezwykle istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa to odpowiednie szkolenie dla farmaceutów oraz dostosowanie miejsca w aptece. O tym przed chwilą wspominałam. Przestrzeń, w której wykonywane są iniekcje musi zapewniać prywatność, być wyposażona w pojemniki na odpady zwykłe i medyczne, środki do dezynfekcji rąk, kompresy, rękawiczki i opatrunki, a także pakiet anafilaktyczny. Personel apteki powinien przejść dodatkowe szkolenie z postępowania w przypadku wstrząsu. Wdrożenie to proces, który jest możliwy i wykonalny, co widzimy na przykładzie innych państw Europy. I wydaje się, że na bazie dotychczasowych doświadczeń jesteśmy w stanie wprowadzić tą usługę relatywnie sprawnie. 

Czy dostęp do szczepień w aptece może pozytywnie wpłynąć na zainteresowanie pacjentów taką formą profilaktyki chorób?

Oczywiście to jest trochę „praca u podstaw” czyli przede wszystkim znaczenie mieć będzie edukacja. Konieczne jest wypromowanie rozwiązania wśród lekarzy, pielęgniarek i przede wszystkim wśród pacjentów. Z badania przeprowadzonego na przełomie 2020/21 wśród osób powyżej 60. roku życia wynika, że blisko połowa ankietowanych deklaruje zaufanie w kwestii podania szczepionki w aptece. Jednocześnie dla badanych istotna jest też dostępność aptek. Korzyści z upowszechnienia szczepień, związane z eliminacją i ograniczeniem transmisji chorób, są nie do przecenienia. Badania i przeglądy systematyczne pokazują, że udział farmaceutów w procesie szczepień zwiększa wyszczepialność, czyli odsetek zaszczepionych osób w danej grupie. Świadczy to wprost o poprawie dostępności do szczepień i większej efektywności zabezpieczenia populacji, a nie jedynie o przekierowaniu ruchu pacjentów do nowych placówek. W konsekwencji osiągamy poprawę ogólnego stanu zdrowia, wyższy poziom bezpieczeństwa i ponosimy jako społeczeństwo znacznie mniejsze koszty związane z leczeniem.
 

 Źródło: niezalezna.pl

 

#szczepienia #szczepionka #COVID-19 #koronawirus #zdrowie #apteka

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Maciej Pawlak
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo