Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Rząd przeznaczy dodatkowe 7,5 mld zł na ochronę zdrowia. W planach m.in. wzrost świadczeń

Ochrona zdrowia otrzyma dodatkowe 7,5 mld zł na walkę z koronawirusem - wynika z Pakietu Antykryzysowego przygotowanego przez rząd w związku z walką z wirusem SARS-Cov-2. Środki zostaną przeznaczone m.in. na wzrost świadczeń, rozwój infolinii i infrastruktury oraz upowszechnianie cyfryzacji.

Bruno /Germany ; pixabay.com / Creative Commons CC0

Rząd przygotował pakiet antykryzysowy tzw. tarczę antykryzysową, która ma pomóc w wielu obszarach funkcjonowania państwa złagodzić skutki walki z epidemią wirusa SARS-Cov-2. Środki mają służyć też wsparciu ochrony zdrowia – to kwota około 7,5 mld zł przy szacunkowej wartości całego pakietu sięgającej blisko 212 mld zł.

Jak wynika z zapisów pakietu, kwotę 6 mld zł rząd przeznacza na finansowanie działań w związku z walką z SARS-CoV-2. Tutaj przewiduje "wzrost świadczeń opieki zdrowotnej, w tym transportu sanitarnego, wykonywanych w związku z przeciwdziałaniem SARS-CoV-2, udzielanych przez podmioty wykonujące działalność leczniczą (…)".

Dodatkowo przewiduje rozwój infolinii zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów. Na takie działanie planuje przeznaczyć 5,6 mln zł.

Natomiast na dofinansowanie infrastruktury w ochronie zdrowia planuje przeznaczyć 1 mld zł. Środki te będą w dyspozycji premiera, w utworzonej rezerwie z przeznaczeniem na dofinansowanie rozbudowy infrastruktury i doposażenie systemu służby zdrowia. Chodzi tutaj o "dostosowanie placówek ochrony zdrowia do wymogów ustawy o dostępności i ochrony osób starszych np. budowa dziennych domów opieki medycznej (DDOM)".

Rząd planuje też przeznaczyć 420 mln zł na dodatkowe finansowanie cyfryzacji systemu opieki zdrowotnej. Jak wynika z założeń projektu ta kwota ma być przekazana "na informatyzację podmiotów leczniczych, wdrożenie pilotażu e-usług w NFZ, rozbudowę szybkiego internetu w 20 tys. podmiotów leczniczych na terenach wiejskich". 


 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#pakiet antykryzysowy #koronawirus

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
redakcja
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo