Ponad 30 mutacji wariantu omikron. Juszczyk: większe ryzyko zakaźności

Wariant omikron zwiera ponad 30 mutacji, co jest bardzo nietypową sytuacją – podał dziś Grzegorz Juszczyk, dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny. W związku z nowym wariantem Covid, od 1 grudnia wprowadzono nowe obostrzenia.

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
Grzegorz Juszczyk
/twitter.com/MZ_GOV_PL/

- Nowy wariant koronawirusa może być tzw. gamechangerem, elementem który zmienia to, co będzie w najbliższej przyszłości - powiedział minister zdrowia, Adam Niedzielski podczas konferencji po posiedzeniu sztabu kryzysowego. Szef resortu przedstawił "alertowy pakiet obostrzeń".

Wariant omikron zwiera ponad 30 mutacji, co jest bardzo nietypową sytuacją. Dotychczas nowe warianty zawierały tylko kilka mutacji, zmian, które prowadzą do modyfikacji białka kolca, tzw. białka S, które jest kluczem do wnikania w komórki naszego organizmu. Taka modyfikacja może się wiązać z potencjalnym większym ryzykiem zakaźności, a także omijaniem naszych przeciwciał wytworzonych przez wcześniejsze zakażenia, albo w wyniku szczepień. Na razie są to tylko hipotezy badawcze, które są weryfikowane w laboratoriach WHO i laboratoriach krajów, w których omikron został zidentyfikowany

– tłumaczył Grzegorz Juszczyk, dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny.

Podał, że trwają badania, które mają określić zjadliwość nowej mutacji.

Krzysztof Saczka, p.o. Głównego Inspektora Sanitarnego podał, że jeszcze dziś zostaną wydane dwa komunikaty, jeden dotyczący rekomendacji dla osób przybywających do Polski z Afryki oraz rekomendację niepodróżowania do krajów, w których nowa mutacja występuje.

W ubiegłym tygodniu podjęliśmy decyzje. Do inspektorów wojewódzkich skierowaliśmy polecenie, aby we wszystkich przypadkach, gdzie mamy podejrzenie podróżowania z krajów, w których ta mutacja mogła wystąpić, we wszystkich przypadkach, gdy mamy ryzyko, że osoba może być zakażona nową mutacją wirusa, aby był przeprowadzony bardzo szczegółowy wywiad epidemiologiczny, listy kontaktów, wszystkie próbki wysyłamy do badań, aby były poddane sekwencjonowaniu, tak abyśmy mogli precyzyjnie określić, z jaką mutacją mamy do czynienia

– powiedział.

Jeśli okaże się, że jest to mutacja alertowa, wtedy zgodnie z informacją ministra Niedzielskiego, kwarantanna będzie wydłużona do 14 dni – podał Saczka.

Minister Adam Niedzielski poinformował, że wydłużona zostaje do 14 dni kwarantanna dla podróżujących ze strefy non-Schengen. Będzie możliwość zwolnienia po 8 dniu po teście PCR.

Osoby w pełni zaszczepione preparatami uznawanymi w Unii Europejskiej, przyjeżdżające spoza strefy Schengen, nie podlegają kwarantannie

– zaznaczył szef MZ.

 

 Źródło: niezalezna.pl

 

#Polska

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
Michał Gradus
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo