Maseczki, które miały trafić do potrzebujących, będą zniszczone. Ich wartość to miliard euro

- Nieprzetestowane maski ochronne z chwilą upłynięcia ich okresu przydatności do użytku zostaną zniszczone, choć początkowo miały zostać rozdane bezdomnym, niepełnosprawnym oraz osobom utrzymującym się z zasiłku socjalnego - informuje „Der Spiegel”. Ich wartość oszacowano na miliard euro.

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com /Creative Commons CC0/Anestiev

Wiosną 2020 r. niemiecki rząd federalny, ale także m.in. władze Nadrenii Północnej-Westfalii oraz Bawarii zawarły umowy na zakup maseczek, które miały przeciwdziałać transmisji koronawirusa. Początkowo maseczki miały pochodzić od amerykańskiego koncernu 3M, jednak ostatecznie sprowadzono je z Chin.

Okazało się, że jakość maseczek była dyskusyjna, chociaż certyfikaty dostarczone przez firmę pośredniczącą w transakcji rządowi niemieckiemu wskazywały, że towary przeszły testy wykonane przez firmę TÜV Nord Group. Jednak pominięto w nich dwa etapy pokazujące, jak zmienia się działanie maseczek po symulacji użytkowania oraz jak reagują na podwyższone temperatury. Mimo tego, federalne ministerstwo zdrowia było zdania, że towar został wystarczająco przetestowany i jest bezpieczny.

W tle tych  transakcji pojawił się wątek korupcyjny, w którym córce byłego polityka z partii CSU Andrei Tandler zarzucono czerpanie korzyści finansowych. Na prowizjach za dostawy maseczek (wynoszących od 5 do 7,5 proc., w zależności od umowy) miała ona zarobić od 34 do 51 mln euro.

Jak informuje „Der Spiegel”, powołując się na wewnętrzne dokumenty ministerstwa pracy i ministerstwa zdrowia, zapadła właśnie decyzja o zniszczeniu nienadających się do użytku maseczek. Ich wartość oszacowano na miliard euro.

- Maski mają najpierw trafić do Narodowej Rezerwy Ochrony Zdrowia, gdzie zostaną zmagazynowane. Z chwilą upłynięcia ich okresu przydatności do użytku będą stopniowo niszczone

- poinformował tygodnik.

Początkowo resort zdrowia chciał rozdać je „bezdomnym, niepełnosprawnym oraz osobom utrzymującym się z zasiłku socjalnego Hartz-IV”. - Nie wyraziło na to jednak zgody odpowiedzialne za bezpieczne użytkowanie masek ministerstwo pracy – czytamy na portalu dw.com.

Ostatecznie zdecydowano, że po wprowadzeniu poprawki w obowiązującej obecnie ustawie o ochronie przed infekcjami, maseczki będzie można zmagazynować, by w razie „nadzwyczajnych okoliczności” można było je użyć.

Jak informuje „Der Spiegel”, nieprzetestowane maski z chwilą upłynięcia ich okresu przydatności do użytku zostaną zniszczone, „a ich wydanie ludności może nastąpić wyłącznie w sytuacji nadzwyczajnej za wyraźną zgodą ministerstwa”.

 Źródło: niezalezna.pl, dw.com, pap

 

#koronawirus #Niemcy #maseczki

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
Przemysław Obłuski
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo