MON
Żołnierzy WOT przybywa. Szef MON z zadowoleniem: „To bardzo dobra wiadomość!"
To jest bardzo dobra wiadomość, że kolejni żołnierze przystępują do Wojsk Obrony Terytorialnej - przyznał w sobotę w Ełku minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Wicepremiera dodał, każdy może znaleźć formułę służby w wojsku polskim, jaka mu najbardziej odpowiada.
Ekspert podsumowuje rok w armii. Odparcie zagrożenia, przemyślane zakupy, skuteczna polityka
To był rok wysoce niebezpiecznych wydarzeń dla Polski, jednak zarówno Ministerstwo Obrony Narodowej, jak i Wojsko Polskie skutecznie zareagowały. Utrzymanie szczelności granicy, działania dyplomatyczne angażujące NATO i naszych sojuszników, praca związana ze śledzeniem przebiegu koncentracji rosyjskich wojsk przy granicy z Ukrainą oraz największej w historii edycji manewrów Zapad wpisują się w ten proces. Do tego podjęto kilka strategicznych decyzji o pozyskaniu uzbrojenia, m.in. trzech fregat w programie "Miecznik", realizacji programu rakietowego "Narew" czy zakupie amerykańskich czołgów Abrams. To ważne, tym bardziej, że w nadchodzącym roku nie należy spodziewać się spowolnienia dynamiki zagrożeń – mówi w rozmowie z portalem Niezalezna.pl. mjr rez. Mariusz Kordowski, prezes Centrum Analiz Strategicznych i Bezpieczeństwa (CASiB).
Stan wyjątkowy przy granicy. Szef MON: Daje nam to jeszcze jeden efekt
"Stan wyjątkowy daje nam jeszcze jeden efekt w postaci takiej, że politycy totalnej opozycji nie mogą przyjeżdżać na granicę i nie mogą uderzać w żołnierzy i w strażników granicznych" - tak o obowiązujących przepisach przy granicy z Białorusią mówił dziś szef MON Mariusz Błaszczak.