IPN
74. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Uczcijmy bohaterów w całym kraju
1 sierpnia 1944 r., gdy wybiła „Godzina W”, żołnierze Armii Krajowej stanęli do walki o oswobodzenie Warszawy, o niepodległość całego kraju, o wolność wszystkich Polaków. Zgodnie z założeniami dowództwa Armii Krajowej, Powstanie Warszawskie miało na celu wyzwolenie stolicy spod niemieckiej okupacji przed wkroczeniem do niej Armii Czerwonej. AK i władze Polskiego Państwa Podziemnego zamierzały ujawnić się i wystąpić wobec Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego (utworzonego w Lublinie i zależnego od woli Stalina) w roli gospodarza – jako jedyna legalna władza niepodległej Rzeczypospolitej. W 74. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego Instytut Pamięci Narodowej uczci bohaterów narodowego zrywu w całym kraju.
Szukają ofiar represji sowieckich na terenie Gruzji
Dyrektor Archiwum Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Gruzji Omar Tushurashvili przekazał dzisiaj pionowi poszukiwań Instytutu Pamięci Narodowej mapy i fotografie, które mają pomóc w poszukiwaniach tajnych miejsc pochówku ofiar represji sowieckich na terenie Gruzji.
Komunistyczny pomnik znika z krajobrazu Dąbrowy Górniczej. Teraz stanie w Muzeum Zimnej Wojny
Realizacja ustawy dekomunizacyjnej dotycząca usuwania komunistycznych pomników z przestrzeni publicznej w Dąbrowie Górniczej spotyka się z wielkimi oporami włodarzy miasta, którzy w przeważającej części reprezentują lub są sympatykami lokalnych struktur SLD. Do likwidacji w mieście pozostały jeszcze trzy monumenty, w tym pomnik "Bohaterom Czerwonych Sztandarów" na Placu Wolności, w centralnym punkcie Dąbrowy Górniczej.