Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

Wyjątkowa noc przed egzaminami dla tegorocznych maturzystów we Włoszech

We Włoszech zaczynają się w środę matury, które ze względu na pandemię mają formę tylko ustnego egzaminu. Przystąpi do niego pół miliona osób. Zaszło wiele zmian, ale jedno jest stałe: ostatnim chwilom przed maturą towarzyszy piosenka „Noc przed egzaminami".

youtube.com/print screen

Przebój "Notte prima degli esami" znanego rzymskiego piosenkarza Antonello Vendittiego z 1984 roku w jego wykonaniu oraz w różnych interpretacjach rozbrzmiewał od wtorkowego wieczoru w wielu włoskich miastach; w domach, na balkonach, na placach i na dachach.

Najbardziej spektakularna prezentacja piosenki włoskich maturzystów miała miejsce w Rzymie, gdzie na dachu na Piazza Navona wykonał ją młody gitarzysta Jacopo Mastrangelo, który również w tym roku przystępuje do egzaminu dojrzałości.

Włosi, zwłaszcza mieszkańcy stolicy, poznali go w miesiącach narodowej kwarantanny i nakazu pozostawania w domu, gdy swoimi koncertami na tarasie przynosił otuchę i chwile radości bliższym i dalszym sąsiadom w opustoszałym mieście.

We wtorek Mastrangelo wszedł na dach jednej z kamienic na słynnym placu i na gitarze elektrycznej zagrał melodię szlagieru dla słuchających go na dole kolegów z klasy. W organizacji tego symbolicznego wydarzenia pomógł mu ojciec.

Nagranie z wyjątkowego koncertu opublikowały włoskie media.

Podkreśla się, że piosenka „Noc przed egzaminami” ma dla obecnych maturzystów szczególną wymowę, bo we Włoszech w tym roku nie ma jednej dla wszystkich nocy przed maturą, jak zawsze przed pierwszym egzaminem pisemnym.

Nocy tej towarzyszą zwykle specjalne zwyczaje, przede wszystkim spotkania abiturientów przed szkołami, wspólne śpiewanie ich maturalnej piosenki oraz oglądanie zainspirowanego nią filmu „Noc przed egzaminami”; wielkiego przeboju kinowego z 2006 roku w reżyserii Fausto Brizziego.

Z powodu kwarantanny w marcu maturzyści zostali pozbawieni możliwości hucznego jak zawsze świętowania na sto dni przed egzaminem dojrzałości. Są to zazwyczaj weekendowe wyjazdy całej klasy, na które zbierają sami pieniądze, chodząc po ulicach miast z udekorowanymi puszkami z napisem „100 dni”.

Tegoroczna matura polegać będzie na długim egzaminie ustnym, złożonym z kilku części. Zrezygnowano z dwóch egzaminów pisemnych. Matura obejmować będzie sprawdzenie wiedzy ze wszystkich najważniejszych przedmiotów z naciskiem na kierunkowe, a także ze znajomości Konstytucji.

Ocena zostanie wystawiona na podstawie całej pracy ucznia w szkole średniej i wyniku egzaminu.

Po trzech miesiącach zdalnego nauczania w kraju wprowadzono także zmiany do składu komisji egzaminacyjnych; zasiadać z nich będą nauczyciele danej klasy i tylko ich przewodniczący będzie osobą z zewnątrz.

 



Źródło: niezalezna.pl, PAP

#matury #Włochy

mg