GaPol: TRUMP wypowiada wojnę cenzurze » CZYTAJ TERAZ »

"Dla Polski ten kierunek zmian to zła wiadomość". Złotowski: Przed nami bardzo długa batalia

- W praktyce to, co przez ostanie lata robiła Komisja Europejska, ingerując w kwestie zarezerwowane dla państw członkowskich, a co autoryzował TSUE, ma być wpisane w traktaty - powiedział europoseł PiS Kosma Złotowski odnosząc się do środowego głosowania w Komisji Spraw Konstytucyjnych PE nad propozycją zmiany traktatów.

Parlament Europejski, zdjęcie ilustracyjne
Parlament Europejski, zdjęcie ilustracyjne
Filip Błażejowski

Zmiana unijnych traktatów

"Dla Polski proponowany przez PE kierunek zmian to oczywiście zła wiadomość, bo oznacza okrojenie kompetencji, które teraz, przynajmniej teoretycznie, ma wyłącznie Warszawa. W praktyce to, co przez ostanie lata robiła Komisja Europejska, ingerując w kwestie zarezerwowane dla państw członkowskich, a co autoryzował TSUE, ma być wpisane w traktaty"

– tłumaczył Złotowski.

Złotowski ocenił, że "środowe głosowanie w Komisji Spraw Konstytucyjnych PE (AFCO) nad propozycją zmiany traktatów to pierwszy krok w stronę dalszej centralizacji władzy przez Brukselę, ale przed nami jeszcze bardzo długa batalia, więc nic nie jest przesądzone".

"Pytanie, czy rzeczywiście dla większości państw, a zwłaszcza społeczeństw Europy, będzie to do przyjęcia. Pamiętamy losy Konstytucji dla Europy, która nie przeszła demokratycznej weryfikacji w mniej niespokojnych czasach. Najważniejsze tematy dla Europejczyków dzisiaj to społeczne i gospodarcze skutki radykalnej polityki klimatycznej czy niekontrolowanej nielegalnej imigracji, a przecież w dużej mierze za te zjawiska odpowiada UE. Jak można tak nieefektywnej organizacji przyznawać więcej uprawnień? To absurd. Dlatego musimy informować polskie społeczeństwo, jaki jest cel i kształt tych zmian w ustroju Unii Europejskiej, a ono z pewnością oceni je jednoznacznie negatywnie i zdecydowanie odrzuci" - podsumował europoseł z Bydgoszczy.

Jakie zmiany mają zostać wprowadzone?

Komisja Spraw Konstytucyjnych Parlamentu Europejskiego (AFEC) przyjęła w środowym głosowaniu sprawozdanie zalecające zmianę unijnych traktatów.

Treść dokumentu została uzgodniona przez przedstawicieli pięciu frakcji - Europejskiej Partii Ludowej (EPL), socjaldemokratów (S&D), liberałów (Renew), Zielonych i Lewicy. Zawiera on propozycję 267 zmian w obu Traktatach - o Unii Europejskiej oraz o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej - i liczy 110 stron.

Główne proponowane zmiany to eliminacja zasady jednomyślności w głosowaniach w Radzie UE w 65 obszarach i transfer kompetencji z poziomu państw członkowskich na poziom UE m.in. poprzez utworzenie dwóch nowych kompetencji wyłącznych UE - w zakresie ochrony środowiska oraz bioróżnorodności (art.3 TFUE) oraz znaczne rozszerzenie kompetencji współdzielonych (art.4), które obejmowałyby osiem nowych obszarów: politykę zagraniczną i bezpieczeństwa, ochronę granic, leśnictwo, zdrowie publiczne, obronę cywilną, przemysł i edukację.

 



Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Parlament Europejski #traktaty UE #zmiana traktatów #Kosma Złotowski #Unia Europejska

mm