Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

Szefowie MZS sześciu państw apelują o integrację UE na Bałkanach Zachodnich

Ministrowie spraw zagranicznych Polski, Włoch, Austrii, Czech, Słowacji i Słowenii zaapelowali we wspólnym liście do Komisji Europejskiej o opracowania w ciągu kilku tygodni propozycji, które wzmocniłyby proces integracji unijnej w regionie Bałkanów Zachodnich.

pixabay.com/CC0/Capri23auto

Wzywamy Komisję Europejską do opracowania do lutego 2020 r. konkretnych propozycji, które pozwoliłyby na wzmocnienie efektywności procesu rozszerzenia UE jako instrumentu wsparcia reform i wysiłków integracyjnych w regionie (Bałkanów Zachodnich - przyp. red.)

- napisali w liście, do którego dotarła Polska Agencja Prasowa.

Wskazali w nim, że proces integracji krajów bałkańskich z UE przebiega wolno i nierównomiernie.

Dlatego jesteśmy gotowi na konstruktywne zaangażowanie tak, aby poprawić działania tego procesu

 - napisali.

Ministrowie podkreślili, iż liczą na to, że dzięki temu uda się osiągnąć porozumienie w sprawie rozpoczęcia negocjacji akcyjnych z Albanią i Macedonią Północną w marcu 2020 roku.

Wskazali, iż nie ma wątpliwości, że tylko dzięki integracji regionu mogą tam zostać przeprowadzone niezbędne reformy oraz wzmocnione jego bezpieczeństwo i stabilność.

Nie ma alternatywy dla pełnoprawnego członkostwa krajów Bałkanów Zachodnich w UE, jeśli chcemy zabezpieczyć nasze interesy w regonie

- wskazali.

List jest datowany na poniedziałek, 18 listopada. Został skierowany do szefa Komisji Europejskiej Jeana-Claude'a Junckera.

W październiku mimo kilku godzin rozmów na szczycie w Brukseli przywódcom krajów UE nie udało się przekonać prezydenta Francji Emmanuela Macrona do wyrażenia zgody na otwarcie negocjacji akcesyjnych dla Albanii i Macedonii Północnej.

Według nieoficjalnych informacji, jakie docierały do dziennikarzy, Francja była jedynym krajem, który blokował decyzje o otwarciu rozmów akcesyjnych zarówno dla Albanii, jak i mającej większe poparcie i będącej lepiej ocenianej Macedonii Północnej.

Dania i Holandia, które były zdecydowanie niechętne jeśli chodzi o Albanię, były w stanie zgodzić się na „zielone światło” dla Macedonii Północnej.

Unia obiecywała wcześniej, że po spełnieniu warunków droga do rozpoczęcia negocjacji zostanie otwarta. Te warunki zostały spełnione przez dwa kraje bałkańskie.

 



Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Bałkany #Bałkany Zachodnie #Szczyt Bałkanów Zachodnich #Unia Europejska

redakcja