Dzisiaj podczas sesji plenarnej Parlament Europejski zdecydował o uchyleniu immunitetów czworgu europosłom Zjednoczonej Prawicy - Beacie Kempie, Beacie Mazurek, Patrykowi Jakiemu i Tomaszowi Porębie. Powodem jest akt oskarżenia, jaki przeciwko deputowanym skierował skazany za oszustwa założyciel Ośrodka Monitorowania Rasistowskich i Ksenofobicznych, Rafał Gaweł.
- Może dobrze, że w czasach stalinowskich nie znano Twittera i Facebooka, bo za lajkowanie też wsadzano by do więzień. To się nie różni już. Jeśli coś, co jest elementem debaty, czy wsparciem dla debaty (...) i z tego powodu można iść do więzienia, to zaszliśmy bardzo daleko
W ogromnie radosnej atmosferze, w zaledwie 1 minutę i 49 sekund, Parlament Europejski odebrał immunitet: @PatrykJaki, @beatamk, @TomaszPoreba, @BeataKempa_MEP za lajka na Twitterze. Akt oskarżenia przeciwko czworgu eurodeputowanym wniósł Rafał Gaweł. Wszystko przy wsparciu… pic.twitter.com/HT3rTe4X2K
— Lemingopedia (@Lemingopedia) November 9, 2023
Czworo polityków Zjednoczonej Prawicy zostało oskarżonych o "podżeganie do nienawiści na tle różnic narodowych, etnicznych, rasowych i religijnych" (art. 256 KK). Akt oskarżenia złożył do polskiego wymiaru sprawiedliwości Rafał Gaweł, skazany w Polsce na dwa lata więzienia za wyłudzenia i oszustwa, założyciel Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych.
W lutym 2023 r. przewodnicząca Parlamentu Europejskiego, Roberta Metsola, skierowała sprawę wniosków o uchylenie immunitetu europosłom do Komisji Prawnej PE (JURI).
We wtorek Komisja przegłosowała uchylenie immunitetu europosłom, a powodem, jak wskazuje Patryk Jaki, było "polubienie" spotu Prawa i Sprawiedliwości powstałego w 2018 r. i przestrzegającego przed niebezpieczeństwem związanym z niekontrolowaną, nielegalną migracją.
Beata Kempa na Twitterze zaznaczyła, że europoseł Gilles Lebreton, który był sprawozdawcą w tej sprawie, początkowo opiniował ws. odmówienia uchylenia immunitetów, a decyzja "została zmieniona na komisji JURI przez posłów socjalistów, liberałów i zielonych".
Pierwotna opinia posła Gillesa Lebretona, która zmieniona została na komisji JURI przez posłów socialistów, liberałów i zielonych👇: pic.twitter.com/lqPqMQ9gwg
— Beata Kempa (@BeataKempa_MEP) November 9, 2023