Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Koniec z jednomyślnością w UE? Niemcy chcą likwidacji tej zasady. Minister Rau: Nie możemy się na to zgodzić

Niemcy w dalszym ciągu forsują swój pomysł zastąpienia zasady jednomyślności podejmowaniem decyzji w ramach głosowania. - My na to jako Polska nie możemy się zgodzić - oświadczył minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau. Polityk podkreślił, że Polska w tej sprawie nie jest osamotniona, bo coraz więcej krajów wskazuje, że takimi rozwiązaniami nie są zainteresowane.

Prof. Zbigniew Rau, minister spraw zagranicznych
Prof. Zbigniew Rau, minister spraw zagranicznych
Tomasz Hamrat

Jest silna tendencja po stronie niemieckich sąsiadów, by sprawy, które zgodnie z obecnym stanem prawnym podlegają jednomyślności w głosowaniu, jak chociażby kwestie podatkowe, a co dla nas najważniejsze dotyczące polityki bezpieczeństwa i zagranicznej, były podejmowane większością głosów; my na to jako Polska nie możemy się zgodzić - powiedział dziennikarzom szef MSZ RP Zbigniew Rau.

Minister w poniedziałek uczestniczył w Brukseli w spotkaniu szefów MSZ państw Unii Europejskiej.

„Udało się dzisiaj przedyskutować sprawę Europejskiego Instrumentu na Rzecz Pokoju. Wszystko wydaje się już bliskie sukcesu, a więc wypłaty tych 0,5 mld euro i przyjęcia kolejnego 1 mld euro. To jest ta 8. transza. Pewien szczegół wymaga jeszcze dopracowania”

– przekazał po spotkaniu.

Dodał, że sprawę blokuje przejściowo stanowisko jednego z państw UE. „Takie elementy polityki transakcyjnej są dniem codziennym w UE. Trzeba być optymistą” – wskazał.

Zaznaczył, że ta kwestia powinna zostać szybko rozwiązana, a Węgry „czują presję państw członkowskich i czasu”.

Dodał, że w Brukseli udało się spotkać z przedstawicielami państw bałtyckich na marginesie spotkania ministerialnego.

„Myślimy wszyscy o szczycie NATO w Wilnie. Przygotowujemy się – my, ministrowie spraw zagranicznych – do nieformalnego spotkania pod koniec miesiąca w Oslo. Jest rzeczą zupełnie zrozumiałą, że łączy nas wspólny projekt sprowadzający się do tego, jaka przyszłość czeka Ukrainę (…)przed przyszłą akcesja do NATO”

– powiedział.

Zaznaczył, że ważna jest też kwestia relacji między NATO, a Rosją miedzy szczytami w Wilnie i Waszyngtonie. „Głównym zagrożeniem dla wszystkich państw NATO jest Rosja. To jest dorobek szczytu w Madrycie” – przypomniał.

Rau wskazał, że w kuluarach rozmowy dotyczyły kwestii głosowania w UE w przyszłości.

„Jest silna tendencja po stronie niemieckich sąsiadów, (…) by te sprawy, które zgodnie z obecnym stanem prawnym podlegają jednomyślności w głosowaniu, jak chociażby kwestie podatkowe, a co dla nas najważniejsze - dotyczące polityk bezpieczeństwa i zagranicznej, były podejmowane większością głosów. My na to, jako Polska nie możemy się zgodzić”

– powiedział.

Dodał, że Polska w tej sprawie nie jest osamotniona, bo coraz więcej krajów wskazuje, że takimi rozwiązaniami nie są zainteresowane.

 



Źródło: PAP, niezalezna.pl

#prof. Zbigniew Rau #Polska #Niemcy #zasada jednomyślności #Unia Europejska

mm