Francuskie Zgromadzenie Narodowe wznawia w poniedziałek debatę nad rządowym projektem reformy emerytalnej, zakładającej podniesienie wieku emerytalnego z 62 do 64 lat. Do rozpatrzenia pozostało 15 800 poprawek - rząd oskarża opozycję o obstrukcję i żąda ich wycofania. Centrala związkowa CGT zapowiedziała na czwartek kolejne strajki przeciwko reformie.
Obrady niższej izby francuskiego parlamentu zostaną wznowiona o godz. 16. Rozpoczęta w poprzedni poniedziałek i przerwana na weekend debata przebiega w atmosferze napięcia i wzajemnych oskarżeń - relacjonuje AFP.
Jak dotąd przyjęto jedynie 2 z 20 artykułów ustawy wprowadzającej reformę. Do rozpatrzenia pozostało 15 800 poprawek, zgłoszonych głównie przez lewicową koalicję Nupes. Niezależnie od wyniku debaty w Zgromadzeniu Narodowym, w piątek projekt zostanie przesłany do Senatu. Nie wiadomo, czy procedując w takim tempie deputowani zdołają się wypowiedzieć na temat kluczowego artykułu 7. ustawy, który mówi o podwyższeniu wieku emerytalnego z 62 do 64 lat.
W poniedziałek rano we francuskich mediach przedstawiciele rządu krytykowali "systematyczną obstrukcję" opozycji, szczególnie wchodzącej w skład Nupes skrajnie lewicowej Francji Nieujarzmionej (LFI), która "nie służy demokratycznej debacie".
Jeżeli opozycja chce, byśmy mogli rozmawiać o sprawie wieku emerytalnego, to powinna wycofać swoje obstrukcyjne poprawki, byśmy mogli dotrzeć do artykułu 7.
- mówił w poniedziałek stacji franceinfo minister pracy Olivier Dussopt.
More than half a million workers are on strike across the UK today, the biggest strike in a decade. Schools are closed, railroads are halted, and government offices are empty. The unions are striking for better pay with the cost of living soaring. pic.twitter.com/rAjP3iMrXN
— Read Jackson Rising by @CooperationJXN (@JoshuaPHilll) February 1, 2023
Szybszych prac nad ustawą domagają się także związki zawodowe, które wspólnie sprzeciwiają się reformie, a w sobotę zorganizowały czwartą turę ogólnokrajowych strajków i protestów - przypomina agencja AFP.
Chcemy, by odbyło się głosowanie nad artykułem 7., tak by mógł się wypowiedzieć każdy deputowany - zaznaczył w poniedziałek rano sekretarz generalny lewicowej centrali związkowej CGT Philippe Martinez w stacji BFM TV.
Naszym celem nie jest blokowanie dyskusji nad artykułem 7., ale nie chcemy robić prezentu rządowej koalicji i dostosować się do jej kalendarza - przekazał agencji AFP kierujący komisją finansów w Zgromadzeniu Narodowym Eric Coquerel z LFI.
Centrala CGT zapowiedziała też na czwartek nowy, 24-godzinny strajk i zaapelowała o przyłączenie się do niego m.in. kolejarzy, pracowników transportu, energetyki i sektora chemicznego. Byłby to piąty dzień ogólnokrajowych protestów i strajków wymierzonych w reformę. Ostatnia akcja miała miejsce w sobotę, gdy protestowało - według różnych szacunków - od miliona do 2,5 mln pracowników. Koalicja związków zawodowych jeszcze w sobotę ogłosiła, że kolejne protesty odbędą się 7 marca i według zapowiedzi związkowców mają "doprowadzić do paraliżu państwa we wszystkich sektorach".