Z jakimi propozycjami jeździ do Brukseli minister Szynkowski vel Sęk? Pytany o szczegóły negocjacji z Komisją Europejską w sprawie kompromisu dotyczącego wypłaty środków z KPO dla Polski, rzecznik rządu ujawnia, że cały czas prowadzone są rozmowy, a strona polska szuka możliwych rozwiązań mających przyspieszyć odblokowanie wypłaty środków. „Nie wykluczam żadnej zmiany legislacyjnej, jeśli chodzi o kwestie rozmów z KE”- zapewnia rzecznik rządu Piotr Müller.
W czwartek minister ds. Unii Europejskiej Szymon Szynkowski vel Sęk spotkał się w Brukseli z unijnym komisarzem ds. sprawiedliwości Didierem Reyndersem; tematem był Krajowy Plan Odbudowy. To jego kolejne spotkanie w Brukseli, gdzie prowadzi negocjacje w celu odblokowania Polsce środków na Krajowy Plan Odbudowy.
Rzecznik rządu Piotr Müller był pytany w Polsat News o to, z jakimi propozycjami jeździ do Brukseli minister Szynkowski vel Sęk.
Siłą rzeczy, gdy są prowadzone negocjacje, trudno wystawiać wszystkie karty na stół, bo wtedy negocjacje są średnio udane i myślę, że obniżają negocjacyjna pozycję Polski. Minister Szynkowski w tej chwili faktycznie prowadzi rozmowy w Komisji Europejskiej, ale - siłą rzeczy - do zakończenia tych negocjacji i rozmów szczegółów większych nie komunikujemy.
- odpowiedział Müller.
Podkreślił, że rozmowy z Brukseli dotyczą „szukania kompromisu w zakresie rozwiązań prawnych po to, by Krajowy Plan Odbudowy był odblokowany”.
To zresztą jest nieco - nie ukrywam - irytujące, w tym sensie, że wcześniej były pewne porozumienia z Komisja Europejską, my je wypełniliśmy, była tu dobra wola. Oczywiście pojawiła się też jedna z poprawek w Sejmie, która była niestety zgłoszona na prośbę Solidarnej Polski w zakresie tamtej ustawy sądowej (prezydenckiej nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym). To też był punkt zaczepienia dla Komisji Europejskiej, że rzekomo nie wypełniono kamieni milowych.
- mówił rzecznik rządu.
Pytany, czy chodzi o poprawkę dotyczącą testu niezawisłości sędziów, odparł, że tak.
Na pytanie, czy powrót do pierwotnej wersji zapisu jest możliwy, odparł:
W tej chwili ja nie jestem w stanie wykluczyć żadnych zmiany legislacyjnej, jeśli chodzi o kwestie rozmów z Komisją Europejską. Oczywiście (...) takiej, która jest zgodna z konstytucją w zakresie niezależności sądownictwa czy autonomii państwa.
- wyjaśnia Piotr Müller.